Hoşgeldiniz  

HDP’li Milletvekilleri TBMM’de Maraş Katliamında hayatını kaybedenleri andılar

İkrar-HA1 | 22 Aralık 2021 | Alevilik, Dünya, Gençlik, Genel, Güncel Haberler, Kadın, Kültür Sanat, Manşet, Politika, Son Dakika A- A+

HDP’li Milletvekilleri TBMM’de Maraş Katliamında hayatını kaybedenleri andılar

İKRAR – Halkların Demokratik Partisi (HDP) Milletvekilleri TBMM Basın Toplantısı düzenlediler. Toplantıda konuşan HDP İstanbul Milletvekili Zeynel Özen 1978’de Maraş’ta yaşanan ve en az 120 yurttaşın katledildiği “Maraş Katliamı” için Alevi kurumları tarafından düzenlenecek anma programına herkesi davet etti. Özen ayrıca, “Her yıl yitirilen canları anmak için Maraş’a gittiğimizde polis saldırısıyla karşılaşıyoruz. Bundan vazgeçin. Zira biz Maraş Katliamı’nda yitirdiğimiz canları anmaktan vazgeçmeyeceğiz” dedi.

Maraş Katliamı’nın 43’üncü yıldönümü dolayısıyla 25 Aralık günü Maraş’ta gerçekleştirilecek anma programı hakkında bilgiler veren HDP İstanbul Milletvekili Zeynel Özen, TBMM’de diğer Milletvekilleri ile birlikte basın toplantısı düzenledi. AABK Onursal Başkanı Turgut Öker, İstanbul Milletvekili Ali Kenanoğlu ile Dilşad Kaya Canbaz ve Antalya Milletvekili Kemal Bülbül yer aldılar. 

“ALEVİLERİN TOPLUMSAL HAFIZASINDA MAHKÛM OLMAKTAN KURTULAMAYACAKSINIZ”

HDP İstanbul Milletvekili Zeynel Özen tarafından okunan basın bildirisinde şu ifadeler yer aldı;

“Bugün üzerinden 43 yıl geçen Maraş Katliamını, katliamda yitirdiğimiz Can’ları anmak amacıyla basın toplantısı düzenlemiş bulunuyoruz. Maraş 43 yıldır hafızalarda kapanmamış bir yaradır. Bu toprakların tanık olduğu en acımasız katliamlardan biridir. Vahşetin, caniliğin, yezitliğin vücut bulmuş halidir Maraş. Birileri bu katliamı gizlemek için 43 yıldır çeşitli yalanlar uyduruyor. Maraş’ta yaşananların bir sağ-sol, Alevi-Sünni çatışması ya da karşılıklı öldürme olduğunu söyleyerek; faille mağduru eşitlemeye çalışıyorlar. Öldürülenlerin çoğunun Alevi olması, katledilenlerin büyük kısmının tümüyle savunmasız çocuk, kadın, yaşlı insanlardan oluşması iddia edilen çatışma yalanını boşa çıkaracak cinstendir. Bir de; yaşananlar provokasyondu, dış güçlerin tahriki sonucunda gerçekleşti minvalinde ifadeler kullanarak kendi sorumluluklarını ve suçlarını gizlemeye, kamu vicdanında kendini aklamaya çalışanlar var. Başta dönemin resmi yetkilileri olmak üzere, siyasi parti görünümlü sivil faşistler ve onların uzantıları bu katliamdaki sorumluluklarını gizleyemezler. Ne kadar inkâr ederseniz edin Alevilerin toplumsal hafızasında mahkûm olmaktan kurtulamayacaksınız”

“MARAŞ KATLİAMI’NDA YİTİRDİĞİMİZ CANLARI ANMAKTAN VAZGEÇMEYECEĞİZ”

Maraş Valiliği’nin talimatı ile her yıl anma programında polislerin saldırı ve müdahaleleri ile karşı karşıya bırakılan yurttaşlar ile ilgili de “Her yıl yitirilen canları anmak için Maraş’a gittiğimizde polis engeliyle, polis saldırısıyla karşılaşmak istemiyoruz. Katliamlara seyirci kalanların mağdurları anmaya gelenlere saldırması Alevilere dönük ayrımcılığın açık ifadelerinden biridir. Bundan vazgeçin. Zira biz Maraş Katliamı’nda yitirdiğimiz canları anmaktan vazgeçmeyeceğiz. 25 Aralık Cumartesi günü Yörükselim Mahallesi’ndeki Erenler Cemevinde yapacağımız anmaya tüm canlarımızı davet ediyoruz. Maraş Katliamı’nı unutmayacağız, unutturmayacağız” ifadelerini kullandı.

 

HABER MERKEZİ

 

 

 

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 İkrar Haber Ajansı Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.