Hoşgeldiniz  

HDP’ye kapatma davası açıldı

İkrar-HA1 | 17 Mart 2021 | Genel, Güncel Haberler, Manşet, Politika, Son Dakika A- A+

HDP’ye kapatma davası açıldı

İKRAR – Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Bekir Şahin tarafından hazırlanan iddianame doğrultusunda HDP hakkında soruşturma başladığını duyuran YARGITAY, soruşturmanın kapatma davasına dönüştürüldüğünü açıkladı.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun bugün TBMM Genel Kurulunda hakkında hazırlanan fezlekenin okunması sonrasında vekilliği düşürülmüştü. Akşam saatlerinde YARGITAY tarafından yapılan açıklama bomba etkisi yarattı. YARGITAY Halkların Demokratik Partisi hakkında kapatma davası açtığını duyurdu.

 

YARGITAY AÇIKLAMASI

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Bekir Şahin tarafından gerçekleştirilen yazılı basın açıklamasında demokratik siyasi hayatın vazgeçilmez unsurlarından olan siyasi partilerin, toplumun ekonomik ve sosyal gelişimine katkı sunmayı amaçlayan kurumlar olduğunu belirtti. 

AİHM VURGUSU

Başsavcı Şahin, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesinin 11. maddesinin 1. fıkrasında, “herkesin barışçıl olarak toplanma ve dernek kurma hakkı”na sahip olduğunun belirtildiğini, aynı maddenin 2. fıkrasında ise bu hakların kullanılmasına, ulusal ve kamusal güvenliğin korunması, kamu düzeninin sağlanması, suç işlenmesinin önlenmesi, sağlığın veya ahlakın veya başkalarının hak ve özgürlüklerinin korunması amacıyla kanunla kısıtlama getirilebileceği ilkesinin kabul edildiğini vurguladı

 

Ayrıntılar Geliyor…

 

 

İKRAR HABER AJANSI

Haber Merkezi

 

EN SON HABERLER

© 2020 İkrar Haber Ajansı Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.