Hoşgeldiniz  

Hıdır Karadaş: “Gazi’de yitirdiğimiz canlarımızı asla unutmayacağız. Onlar bizim ışığımızdır”

İkrar-HA1 | 10 Mart 2021 | Alevilik, Genel, Manşet, Son Dakika A- A+

Hıdır Karadaş: “Gazi’de yitirdiğimiz canlarımızı asla unutmayacağız. Onlar bizim ışığımızdır”

İKRAR – Gazi Katliamı’nın yıldönümü dolayısıyla Gazi Cemevi’nde anma düzenlendi. Gazi Cemevi Başkanı Hıdır Karadaş “Katliamda kaybettiğimiz canlarımız yolumuzun ışığı olacaklar. O günden bugüne kaybetmek yok” dedi.

12 Mart 1995’de Gazi Mahallesinde bir kahvehanenin uzun namlulu silahlarla taranması ile başlayan katliam ile devletin yüzleşmesi gerektiği vurgusunun yapıldığı anmada dönemin başbakanı Tansu Çiller başta olmak üzere devlet yetkililerinden hesap sorulması çağrısı yapıldı.

YAKIN TARİHE SIÇRAMIŞ KARA BİR LEKE “GAZİ KATLİAMI”

12 Mart 1995’te Alevilerin yoğun olduğu İstanbul’un Sultangazi İlçesine bağlı Gazi Mahallesinde başlayan ve sonrasında Ümraniye İlçesine sıçrayan olaylarda kimliği belirsiz kişilerce katledilen canlar anıldı. Tarihin içerisinde büyük bir zincir halkası gibi Alevilere reva görülen katliam geleneği bu defa kendisini Türkiye’nin en kalabalık şehrinde kameraların ve insanların gözleri önünde gösterildi ve Alevilere yeniden doğrultulan silahların gölgesinde 23 kişi gözler önünde katledildi. Katliam ile alakalı devlet sadece seyirci kaldı ve dönemin Başbakanı Çiller “Büyük bir provokasyon var. Devleti provoke etmek istiyorlar”  demişti. Katliam sonrasında katliamı yapanlar devlet eliyle gizlenmiş ve Alevi yurttaşlar yine ölümle baş başa bırakılmıştı. Pandemi dolayısıyla önlemlerin alınarak gerçekleştirildiği basın açıklamasında hayatı kaybeden canların yakınları da devlete “Hesap ver” çağrısı yaptı.

“ALEVİ SÜNNİ ÇATIŞMASI İSTEYENLER BAŞARILI OLAMADILAR”

Gazi Cemevi Başkanı Hıdır Karadaş “Katliamın iki fotoğrafı vardı. Birincisi katliamın karanlık yüzü, o günün karanlık ellerinin toplumları bölüp parçalama yöntemleridir. Kah Alevi – Sünni çatışması yaratmak istemesi kah Türk-Kürt, Laz, Çerkez, Abaza gibi insanları bizim coğrayamızda kategorize etme çalışmalarına giren o karanlık eller bugüne kadar muvakkak olamadılar. Sanırım bundan sonra da muvakkak olamayacaklar. Bizler Alevi kurumları, sivil toplum örgütleri ve siyasi partiler olarak toplumda gelişecek her türlü ani reflekse karşı inadına barış, inadına demokrasi, inadına hukuk diyerek mücadele ederek bu ellerin istedikleri olmuyor” dedi.

“DAVAYI TAKİP EDEMEYELİM DİYE DOSYAYI TA TRABZON’A GÖNDERDİLER”

Gazi Katliamı sonrasında Gazi Cemevi öncülüğünde başlatılan hukuk mücadelesinden bahseden Cemevi Başkanı Hıdır Karadaş “Hukuk mücadelesinden asla vazgeçmeyeceğiz. Dosyayı takip edemeyelim diye önce Gaziosmanpaşa’ya sonra Eyüp’e sonra güvenlik gerekçe gösterilerek Trabzon’a dosya gönderildi. Ancak bizler o davadan el ayak çekmeyiz, çekmeyeceğiz. Hala bugüne kadar sonuçlanmış değildir. Adalet vicdanını yitirmiştir. 26 Yıl bir anma yapılıyorsa adalet vicdanını oluşturmadığı için sürmüştür” dedi.

12 MART GAZİ KATLİAMI ANMA PROGRAMI

Gazi Cemevi Başkanı Hıdır Karadaş, Gazi Cemevi öncülüğünde gerçekleştirilecek “12 Mart Gazi Katliamı Anma Programı” hakkında da bilgi verdi. Gazi’de katledilen canlarımız için düzenlenecek anma programları şu şekilde gerçekleşecek;

  • 11 Mart Perşembe günü Gazi Şehitler Cemevi’nde saat 10.00’da toplanıp Alibeyköy ve Okmeydanı mezarlıklarında sırlanan Şehitlerimiz anılacak.
  • 12 Mart Cuma günü saat 13.00’de Gazi Cemevi’nde toplanıp eski postaneye yürüyüş, saat 13.30’da eski postane önünde çiçek bırakma ve anma gerçekleştirilecek. Saat 14’de Gazi mezarlığına yürünecek. Saat 15’de mezarlıkta anma düzenlenecek. Saat 16’da da Gazi Cemevi’nde lokma paylaşılacaktır.

Gerçekleştirilen basın açıklaması Gazi Cemevi’nden Haşim Dede’nin gülbang’ı ile sonlandırıldı. 

 

İKRAR HABER AJANSI

Haber Merkezi

 

 

 

 

 

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 İkrar Haber Ajansı Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.