Hoşgeldiniz  

Hollanda Büyükelçiliği Dersimli Mahir için harekete geçti

İkrar-HA1 | 12 Haziran 2021 | Alevilik, Çocuk, Dünya, Gençlik, Genel, Güncel Haberler, Kültür Sanat, Manşet, Politika A- A+

Hollanda Büyükelçiliği Dersimli Mahir için harekete geçti

İKRAR – Dersim’in Çemişgezek İlçesinde çobanlık yaparak kazandığı Türkiye birinciliği işe Robert Koleji’ne yerleşen Mahir, okulunu derece ile bitirdi. Hollanda’da bulunan ve dünyanın en başarılı üniversitelerinden biri olan, sayısız bilim insanı yetiştiren Tilburg Üniversitesi’ne hazırlanan Mahir için Dersim’i ziyaret eden Hollanda Büyükelçiliği yöneticileri harekete geçtiler.

2016 yılında TEOG Birincisi olarak Dersim’i gururlandıran Mahir Gündoğdu Robert Koleji’ni kazanmış ardından buradan da derece ile mezun olmuştu. Mahir ile Tunceli’de bir araya gelen Hollanda Büyükelçi Yardımcısı Erik Weststrate, “Tilburg Üniversitesi’nde çok arkadaşlarım var. Hemen onlarla görüştüm. Buraya gelene kadar yazışmalar yaptım. Üniversitede imkan sağlanması için bir çalışmamız var” dedi. Büyükelçi Yardımcısı Weststrate’den ayrıca da Dersim’e övgü dolu sözler geldi. Weststrate “Tunceli, Türkiye için küçük bir şehir ama biliniz ki çok fazla Tuncelili dostumuz Hollanda’da, görüşüyoruz ve bugün burada olmamıza da onlar vesile oldular. Geçtiğimiz günlerde bir Dersimli hemşeriniz Bakan olarak Hollanda’da göreve başladı. Hollanda için Dersimliler ile tanışıklığımız yeni değil, bizim için değerli ve anlamlı bir kent. Kültürü, eğitim başarıları, İnanç farklılığı her zaman dikkatimizi çekiyor. İnsani ilişkilerinde çok iyi olduğunu bugün gördük. Daha çok gelip gideceğiz ve daha çok tanışacağız” dedi. 

İKRAR HABER AJANSI

HABER MERKEZİ

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 İkrar Haber Ajansı Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.