Hoşgeldiniz  

HSAKD Başkanı Aydın Deniz: “AİHM, kararları unutulmamalıdır. Cemevleri ibadethanedir”

İkrar-HA1 | 09 Şubat 2022 | Alevilik, Dünya, Genel, Güncel Haberler, Kültür Sanat, Manşet, Politika, Son Dakika A- A+

HSAKD Başkanı Aydın Deniz: “AİHM, kararları unutulmamalıdır. Cemevleri ibadethanedir”

İKRAR – Hubyar Sultan Alevi Kültür Derneği Başkanı Aydın Deniz, Elektrik dağıtım şirketleri tarafından Türkiye’nin tamamında cemevlerine gönderilen yüksek miktardaki elektrik faturaları ile ilgili İKRAR HABER Ajansı’na açıklamalar gerçekleştirdi. HSAKD Başkanı Aydın Deniz “Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin aldığı kararlar unutulmamalıdır” dedi. 

Hubyar Sultan Alevi Kültür Derneği Başkanı Aydın Deniz İKRAR Haber Ajansı’na Cemevlerine gelen elektrik ve doğalgaz gibi kamusal giderlerin faturaları ile ilgili açıklamalarda bulundu.

HABERİN VİDEOSU;

https://youtu.be/iQweTv5bkCk

 

HSAKD Başkanı Aydın Deniz;

“Cemevleri ibadethane olarak halen bu hükümet tarafından AİHM kararlarına rağmen yok sayılıyor. Bu kararlar yok sayıldığı için de kurumlara gelen elektrik gibi giderlerin faturaları kurumlara ödetiliyor. Birincisi bu ülkenin vatandaşları olarak ödediğimiz vergilerin karşısında Cemevlerinin ibadethane statüsüne kavuşturulması talebimiz devam ederken bir yandan da bu zulümlerin üzerimizden para kazanmak gibi duruşların sürdürüldüğünü görüyoruz. Bu bağlamda Alevi kurumları aslında yasal olarak bunu açtıkları davalarla mahkemelerle kazanma yolu vardır ama emsal olarak kabul edilmediği için daha önceki kazandığımız davaların bizim için bir değeri olmuyor. Kazanan kurumun lehine, o kurum karardan sonra ödeme yapmıyor. Ya tüm Alevi kurumları sivil itaatsizlik kararı alıp bu direnci sürdürecek ya da her bir kurum tek tek dava açarak süreci sürdürmek zorundadır. Bunun ötesinde eşit yurttaşlık hakkımız olan ibadethanemizin diğer ibadethaneler derecesinde bir tutum sergilenmesi hükümet tarafından AİHM kararlarının uygulanmasını biz hayata geçirilmesi konusunda kararlılığımızı göstermek zorundayız. Tüm alevi kurumları ki en önemlisi çatı kuruluşlarımızın bu kararı uygulatmak nezdinde mücadelesini sürdürmek zorundadır” dedi.

 

HABER MERKEZİ

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 İkrar Haber Ajansı Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.