Hoşgeldiniz  

Hubyar Sultan AKD: “Cezasızlık sabrımızı zorluyor”

İkrar-HA1 | 09 Şubat 2022 | Alevilik, Dünya, Gençlik, Genel, Güncel Haberler, Manşet, Politika, Son Dakika A- A+

Hubyar Sultan AKD: “Cezasızlık sabrımızı zorluyor”

İKRAR – Sosyal medya kullanıcı ve sonradan adının Yakup Tilki olduğu tespit edilen şahıs canlı yayında Aleviler’e türlü hakaret, küfür ve nefret söylemlerinde bulunmuştu. Sosyal medya da milyonlarca insanın paylaşımları ile lanetlenen ve göreve davet edilen İçişleri Bakanı Süleyman Soylu gelen baskı karşısında Kocaeli İl Emniyet Müdürlüğü’ne talimat vermiş ve şahıs tutuklanmıştı. Hubyar Sultan Alevi Kültür Derneği Yönetim Kurulu’da bu şahıs hakkında bir açıklama gerçekleştirerek devletin adli makamlarını göreve çağırdı. 

Alevilik ve Alevi yurttaşlar hakkında hakaret ve küfürlerle dolu nefret söylemlerinin ardından Hubyar Sultan Alevi Kültür Derneği tarafından yapılan açıklamada; “Bu tür yaklaşımlar Alevi toplumunun da sabrını zorlamaktadır. Yakup Tilki denen kişinin insanlık dışı yaklaşımının cezasız kalmamasını ve artık nefret söylemlerine en ağır cezaların uygulanmasını talep ediyor bu davanın da takipçisi olduğumuzu kamuoyunun da gerekli tepkilerini dile getirmesini bekliyoruz” ifadeleri kullanıldı.

 

HUBYAR SULTAN ALEVİ KÜLTÜR DERNEĞİ tarafından yapılan açıklama

“Bugün sosyal medyada ortaya çıkan bir videoda Alevilere açık açık ve uzun süre küfür eden şahsın İzmit’te yaşayan Yakup Tilki olduğu tespit edilmiştir. Alevilere yönelik kin ve nefret söylemlerine bir yenisi daha eklenmiş oldu. Alevileri sevmek zorunluluğu elbette ki yok ama kin ve nefret söylemlerine de kimsenin hakkı yoktur haddi de değildir. Daha önceleri de çok kez örnekleri yaşanan bu durumların halen devam etmesinin nedeni cezasızlık politikasından kaynaklıdır.

Bu tür yaklaşımlar Alevi toplumunun da sabrını zorlamaktadır. Yakup Tilki denen kişinin insanlık dışı yaklaşımının cezasız kalmamasını ve artık nefret söylemlerine en ağır cezaların uygulanmasını talep ediyor bu davanın da takipçisi olduğumuzu kamuoyunun da gerekli tepkilerini dile getirmesini bekliyoruz.”

 

HABER MERKEZİ

EN SON HABERLER

© 2020 İkrar Haber Ajansı Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.