Hoşgeldiniz  

Hukukçulardan Konya Katliamı Açıklaması: “Kürt halkının yanındayız, hesabını soracağız”

İkrar-HA1 | 01 Ağustos 2021 | Dünya, Genel, Güncel Haberler, Manşet, Politika, Son Dakika A- A+

Hukukçulardan Konya Katliamı Açıklaması: “Kürt halkının yanındayız, hesabını soracağız”

İKRAR – Hukukçu örgütlerinden Konya’nın Meram İlçesinde gerçekleşen ve 7 yurttaşın katledilmesi ile sonuçlanan faşist katliam ile ilgili açıklama yapıldı. Adalet İçin Hukukçular, Avukat Dayanışması, Avukat Hareketi, Çağdaş Avukatlar Grubu, Çağdaş Hukukçular Derneği İstanbul Şubesi, Demokrasi için Hukukçular, Toplumsal Hukuk, Toplum ve Hukuk Araştırmaları Vakfı, Özgürlükçü Demokrat Avukatlar ve Özgürlük için Hukukçular Derneği İstanbul Şubesi tarafından imzalanan basın bildirisi Kürt Halkına başsağlığı ile başladı. Açıklamada “Dedeoğlu ailesini katledenlerin adil, bağımsız ve tarafsız yargı önünde “insanlığa karşı suç” kapsamında yargılanması için takipçi olacağımızın sözünü veriyoruz” ifadeleri kullanıldı.

30 Temmuz 2021’de Konya’nın Meram İlçesinde Dedeoğlu ailesine gerçekleştirilen faşist saldırıda 7 kişi hunharca katledilmiş, evleri ateşe verilmişti. Katliam için bir araya gelen Hukukçu kurumlarda Kürt halkına yargılanma sürecinin takipçisi olacağı sözü verildi. 

 

“IRKÇI SALDIRILARA KARŞI KÜRT HALKININ YANINDA, IRKÇILIĞIN KARŞISINDAYIZ”

Açıklamada “Yıllar önce Vartinis’te Kürt aileyi yakarak katledenleri, Ceylan Önkol’u bombalarla parçalayanları Uğur Kaymaz’ı öldürüp yanına boyundan silah bırakanları, panzerlerle Kürt çocuklarını ezenleri, Kürt anneleri öldürüp cenazelerini haftalarca yerde bırakanları, Deniz Poyraz’ı katledenleri, binlerce faili meçhul (!) cinayeti işleyenleri yüksek rütbelere atayarak cezasızlıkla ödüllendiren failler 30 Temmuz 2021 tarihinde de Dedeoğlu ailesinden kadın ve çocuk  da dahil 7 kişiyi katledip evlerini ateşe verdiler” ifadeleri kullanıldı. 

 

“YARGILAMA HÜKMÜ AÇIKTIR, KATİLLERİ BU HÜKÜMLE YARGILAYIN”

Açıklamada katillerin TCK 77 maddesinde ifade edilen “siyasal, felsefi, ırki veya dini saiklerle toplumun bir kesimine karşı bir plan doğrultusunda sistemli olarak öldürme yaralama işkence vs suçlarının işlenmesi insanlığa karşı suç oluşturu” ifadesini ihlal ettiği belirtilerek bu maddeye göre katillerin yargılanması gerektiği belirtilerek “Kürt halına yönelik giderek artan ırkçı saldırılar “insanlığa karşı suçtur” Irkçı saldırıların giderek armasında kuşkusuz iktidar bloğunun ve yandaş medyanın ırkçı ayrıştırıcı hedef gösterici dil etkili olmuş ve son günlerde Türkiye’nin batısında çıkan orman yangınlarının failleri olarak Kürt halkını gösterenler bu suçun müsebbibidir” ifadeleri kullanıldı.

 

HABER MERKEZİ

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 İkrar Haber Ajansı Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.