Hoşgeldiniz  

Hürmüz Diril’e ne oldu?

Muhabir 24 | 09 Haziran 2020 | Genel, Güncel Haberler, Manşet A- A+

Hürmüz Diril’e ne oldu?

Şırnak’ın Beytülşebap ilçesinde 11 Ocak’ta kaybolan ve bir daha haber alınamayan Diril ailesi ile ilgili gelişmeler yaşanıyor.

İlk olarak çocukları tarafından başlatılan arama çalışmalarına bölge halkı da katılırken Diril ailesinin kaybolmadığı evlerine gelen silahlı kişiler tarafından kaçırıldığı ortaya çıktı. Konuyla ilgili kapsamı genişletilen çalışmalar neticesinde 20 Mart günü Şimuni Diril’in cansız bedeni köye yakın bir yerde dere kenarında bulundu. Şimuni Diril’in cansız bedeninin bulunmasının ardından Hürmüz Diril’i arama çalışmalarına ağırlık verildi.

Hukuki süreç yavaşladı mı yavaşlatıldı mı?

90’lı yıllarda güvenlik politikaları nedeniyle boşaltılan Şırnak Beytüşşebap ilçesine bağlı Kovankaya köyüne geri dönerek yaşamaya başlayan ve burada köyünü yeniden inşa eden Diril ailesini kim ya da kimlerin kaçırıp katlettiği bilinmiyor. Otopsi raporu hâlâ cikmayan ve soruşturma sürecinin yavaş ilerlediğini söyleyen aile bireyleri Şimuni Diril için adalet mücadelesi verirken, Hürmüz Diril’in ise nerede olduğunu ve hayati durumundan endişe ettiklerini belirtiyorlar. Ocak ayından bu yana arama çalışmaları devam ederken ulusal basının bu konuda sessiz kalması ve yargı ve emniyet kurumlarının bu sürecin üzerine gitmemesi şüpheler uyandırmaktadır. Ailenin keldani oluşu ve sürekli gayrimüslim kimliğinin ön plana çıkarılması dikkatlerden kaçmamaktadır. Özellikle Suriye DAİŞ vb. türevi çetelerin Türkiyeye gelişi ile dini ve mezhebi saldırılarda artışın gözlemlendiği bu süreçte konuya ilişkin çeşitli şüpheler oluşmaktadır. Emniyet güçlerinin konuya ilişkin yaptıkları soruşturmalar ağır ve aksak ilerlemektedir

Adalet Bakanı’nın biran önce olaya müdahale etmesini isteyen aile süreci en geniş kesimlere ulaştırmanın çalışmalarını başlattılar.

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 İkrar Haber Ajansı Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.