Hoşgeldiniz  

Hüseyin Mat: “Resmi dini ideolojinin hükmüne girmeyeceğiz””

İkrar-HA1 | 14 Mayıs 2021 | Alevilik, Çocuk, Dünya, Gençlik, Genel, Güncel Haberler, Kültür Sanat, Manşet, Politika, Son Dakika A- A+

Hüseyin Mat: “Resmi dini ideolojinin hükmüne girmeyeceğiz””

İKRAR – Bazı Alevi kurum yöneticilerin Ramazan Bayramı’nı kutlamasını, bununla yetinmeyin Alevi ritüellerinde olmayan Ramazan Cemi gibi yeni kavramlar türetmesine karşın tepkiler devam ediyor. Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu (AABK) Eşit Başkanı Hüseyin Mat’ta yaptığı bir açıklama ile tepkisini dillendirdi. Açıklamasında Hüseyin Mat “Tekelci resmi dini ideolojinin hükmüne girme niyetinde olanlar namazı, ramazanı inancı kabul görmek isteyenlerin tek adresi vardır o da camidir” dedi.

“Yol, erkan, ikrar bize doğru yolu kalu beladan beri gösteriyor” diyen AABK Eşit Başkanı Hüseyin Mat “İbadethanemiz olan Cemevlerimizle birlikte Alevi-Bektaşi-Kızılbaşları artık rahat bırakın” dedi.

 

AABK Eşit Başkanı Hüseyin Mat’ın kaleme aldığı açıklama;

Her ramazan ayı sonrası yaşanan tartışmaları okuyoruz, ibretle izliyoruz.

Her inanç, ibadethane, her kutsal değer kendi yerinde değerlidir, saygı duyulmalıdır.

Her inancın, toplumun kutsal değerleri, kutsal günleri ve bayramları vardır.

Alevilerilerin de doğal olarak kendi mutluluklarını ya da acılarını paylaştıkları günleri vardır. Muharrem, Hızır Cemi, Müsahiplik, Kirvelik ikrarı, Hıdırellez bayramı gibi…

Müslümanların kendi inançları kapsamında ramazan (şeker) bayramını kutlamaları çok doğal ve anlaşılabilinir bir durumdur. Biz de müslüman komşularımızın, iş ve okul arkadaşlarımızın, dostlarımızın ramazan (şeker) bayramını en içten duygularımızla kutluyoruz. Bayramların başta barış, sevgi ve kardeşliğe katkı sunmasını temenni ediyoruz.

Ancak Alevilerin birbirlerinin ramazan (şeker) bayramını kutlamaları ne doğaldır, ne normaldir, ne de doğrudur. Bu olsa olsa asimile olmaya hazır olmak ve kabullenmek demektir.

Alevilerin ramazan (şeker) bayramı gibi inançsal bir ritüeli olmamakla birlikte, sabahın ilk saatlerinde ramazan (şeker) cemi de yapılmaz. Bunu tartışmak, konuşmak ya da iddia etmek isteyenler varsa, tarih kitaplarını okumalarına gerek yok. Çok değil 20-30 yıl öncesine gitsinler. Kendi köylerinde bu tartışmaların hangisinin yaşandığına ya da köylerinde ramazan (şeker) cemi yapıldığına dair bilgi, belgeyle birlikte ıspatlasınlar. Sabahın köründe köylerde bir araya gelinip cem yapılmış mıdır? Sorsunlar büyüklerine.

Yazıktır, ayıptır bu kadar teslimiyetçi, riyakar, takiyecilik yapmayın. Birileri kabul etsin diye boyun eğmeyin, biat etmeyin.

Yol, erkan, ikrar bize doğru yolu kalu beladan beri gösteriyor. Biraz kendi kaynaklarımızı okuyalım. Ulularımızın, pirlerimizin söylediklerine, kelamlarına kulak verelim. Deyiş, gülbank, nefes, mersiye, atasözlerini okuyalım. Semahlarımızı anlamaya çalışalım…

Tekelci resmi dini ideolojinin hükmüne girme niyetinde olanlar, camiyi, namazı, ramazanı inancı olarak kabul görmek isteyenlerin tek adresi vardır, o da camidir. Tercihi böyle olana saygıda kusur etmeyiz. Ancak bir isteğimiz var, yormayın bizi.

Okulumuz, mahkememiz, darımız, lokmalarımızı paylaştığımız kutsal mekanımız, ibadethanemiz olan Cemevleimizle birlikte Alevi-Bektaşi-Kızılbaşları artık rahat bırakın.

Yol cümleden uludur…

Gerçeklerin demine hüü diyelim..

 

İKRAR HABER AJANSI

HABER MERKEZİ

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 İkrar Haber Ajansı Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.