Hoşgeldiniz  

İBB, Ahmed Arif’i unutmadı…

İkrar-HA1 | 02 Haziran 2021 | Dünya, Gençlik, Genel, Güncel Haberler, Manşet, Son Dakika A- A+

İBB, Ahmed Arif’i unutmadı…

İKRAR – İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Ahmed Arif’in vefatının 30’uncu yıldönümü dolayısıyla düzenlediği programda Ahmed Arif’i andı. Programa Ahmed Arif’in dostu yine şair olan Şeyhmus Diken’de katıldı. Diken, Ahmed Arif ile yaşadığı anılarını anlattı. 
Gazi Mahallesinde İBB tarafından yeni açılan Ahmed Arif Halk Kütüphanesinde gerçekleşen programda Ahmed Arif’ten dizeler, dizelerindek ezgiler konuk hayat buldu. Şeyhmus Diken’in konuk olduğu programda Ahmed Arif anıldı. “Ahmed Arif’in yanında konuşmak kolay değildi. Böyle büyük şair ve sanatçıların yanında konuşmak, onlar büyük olduğu için zordu. Öğrenci olduğumuz için kitabını bizim için imzalar ama imzaladığı kitabın parasını da kendisi öderdi” diyen Şeyhmus Diken program için İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’na ve Kültür Varlıkları Daire Başkanlığı personeline teşekkür etti. Program Güneş Demir ve Ozan Çoban’ın seslendirdiği ezgilerle sonlandı. 

 

 

Şeyhmus Diken Kimdir?

Diyarbakır Suriçi’nin Alipaşa Mahallesi’nde doğdu. Liseye kadar Diyarbakır’da okudu. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Siyaset ve İdari Bilimler Bölümü’nü bitirdikten sonra üç yıl mülki idare amirliği yaptı. 12 Eylül askerî darbesi mağduru olarak memuriyet hayatı sona erdi.

Türkiye Yazarlar Sendikası üyesi ve Uluslararası PEN Yazarlar Örgütü Türkiye Merkezi’nin Diyarbakır temsilcisidir. Kürt Yazarlar Derneği Üyesidir. BirGün gazetesinde 12 yıl köşe yazarlığı yaptı. Tigris Haber Gazetesi ve www.bianet.org yazarıdır. Çok sayıda sivil toplum kuruluşunda yönetici, danışma kurulu üyesi, temsilci ve sivil toplum aktivistidir. 13 şiiri Udi Yervant tarafından bestelenmiş, “Diyarbekir Hikâyeleri” oyunu İmgesel Düşler Tiyatro Topluluğu tarafından oyunlaştırılmıştır. 

 

İKRAR HABER AJANSI

HABER MERKEZİ

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 İkrar Haber Ajansı Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.