Hoşgeldiniz  

İBB Başkanı Tunç Soyer, Alevi Kurum Yöneticileri ile bir araya geldi

Muhabir 24 | 12 Ağustos 2020 | Alevilik, Genel, Güncel Haberler, Kültür Sanat, Manşet A- A+

İBB Başkanı Tunç Soyer, Alevi Kurum Yöneticileri ile bir araya geldi

İBB Başkanı Tunç Soyer, Alevi Kurum Yöneticileri ile bir araya geldi: “Talepleriniz taleplerimizdir. Çözümünü sizin kadar yürekten istiyoruz”

Alevi Bektaşi Federasyonu Genel Başkanı Hüseyin Güzelgül, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Genel Başkanı Gani Kaplan, Alevi Dernekler Federasyonu Genel Başkanı Celal Fırat, Alevi Kültür Dernekleri Genel Başkanı İsmet Kurt ve Alevi Vakıflar Federasyonu Genel Başkanı Remzi Akbulut İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’i makamında ziyaret ettiler.

İBB Başkanı Tunç Soyer’in makamında gerçekleşen görüşmede Cemevleri ve Alevi yurttaşların verdiği hak mücadelesi konuşuldu. İBB Başkanı Tunç Soyer “Taleplerinizin her biriyle ilgili çözüme en az sizin kadar biz de talibiz ve yakınız” dedi. İzmir’de bulunan 7 Cemevi’nin Alevi Kurumlarına devredilmesi ile ilgili de talepler iletildi. İBB Başkanı Tunç Soyer; “Biz ilk günden beridir bunu amaçlıyoruz ancak Alevi kurumlarının birlik içerisinde talep iletmesi bu sorunu da çözecektir. Çözüm için İzmir Büyükşehir Belediyesi olarak bizler hazırız” dedi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi bünyesinde oluşturulan İnanç Masası’nın İzmir Büyükşehir Belediyesi bünyesinde de kurulmasını talep eden Alevi kurumlarına Başkan Soyer, İnanç Masası’yla ilgili ise İzmir Büyükşehir Belediyesi bünyesinde Diyalog Merkezi kuracaklarını belirterek yanıt verdi. Soyer, “Bu Diyalog Merkezi bu toplum içinde haksızlığa uğramış, kendini ifade edememiş kim varsa onlarla belediyemizin doğrudan iletişime geçebileceği bir yapı olacak. O yapının içinde bir İnanç Masası da olur. Çünkü bunun eksikliğini hissediyoruz. O masanın yetkilileri sorun ne ise çözümü için üzerine düşen ne varsa yapmakla mükellef olacak” dedi. Cemevlerinin imar planına ibadethane olarak işlenmesiyle ilgili 2020 yılının ocak ayında meclis kararı aldıklarını da hatırlatan Soyer, “Bu, Türkiye’de bütün CHP’ li belediyelere örnek olarak gösterebileceğiniz örnek bir çalışmadır” dedi.

@tuncsoyer  @ibbhaberleri

İKRAR HABER AJANSI – İzmir Haber Merkezi

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 İkrar Haber Ajansı Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.