Hoşgeldiniz  

İBB’den Mahir Polat: “Tarihi binaya kefen mi biçtiniz, tabut mu?”

İkrar-HA1 | 06 Mart 2021 | Genel, Güncel Haberler, Kültür Sanat, Manşet, Son Dakika A- A+

İBB’den Mahir Polat: “Tarihi binaya kefen mi biçtiniz, tabut mu?”

İKRAR – İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB)’nin İstanbul’un tarihini korumak için iktidar karşısında verdiği mücadelede yeni bir sayfa açıldı. Kasımpaşa Meydanında bulunan tarihi Divanhane Karakolu’nun İktidar tarafından yol yapılacak gerekçesiyle yıkılmak istenmesine karşın İBB Genel Sekreter Yardımcısı Mahir Polat tarafından bir basın açıklaması gerçekleştirildi. 

İBB Genel Sekreter Yardımcısı Mahir Polat “Modern dünyanın hiçbir yerinde insanlık tarihinin geldiği şu aşamada yol yapılacak diye tarihi bir bina yıkılmaz. 2021 yılında biz İstanbul’da tarihi binaların yol yapmak için yıkılması tehlikesi ile karşı karşıyayız” dedi.

“YOL YAPILACAK GEREKÇESİ İLE DİVANHANE KARAKOLU YIKILMAK İSTENİYOR”

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın talebi ile yol düzenleme projesi kapsamında kavşak genişletme gerekçesiyle Beyoğlu Belediyesi tarafından yıkılması kararlaştırılmıştı. İBB Genel Sekreter Yardımcısı Mahir Polat “2020’de Beyoğlu Belediyesinde bu alanın yıkılması kararlaştırılmıştır. İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak bu yıkıma karşı olduğumuzu net bir şekilde ifade ettik. Yol çalışmaları tarihi yapılara göre planlanırken bizde tarihi yapılar yok edilerek yol yapılıyor. Biz buna karşıyız. İstanbul tüm tarihi yapılarıyla zengindir. İstanbul’un ruhu olan bu yapıları korumamız gerekiyor” dedi.

“DEVLETİN KORUMAKLA YÜKÜMLÜ KURULLARI İŞBİRLİĞİ İÇİNDE YIKMAK İSTİYOR”

İBB Genel Sekreter Yardımcısı Mahir Polat, Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na bağlı kurullar ve Beyoğlu Belediyesi’ne bağlı komisyonlarca devletin korumakla yükümlü kıldığı bu kurullar tarihi yapıyı yıkmak için ortaklaşa hareket ediyor ve işbirliği yapıyor” dedi.

“SAVCILIĞA SUÇ DUYURUSUNDA BULUNDUK”

Üst kurullardan alınan yapının başka bir yere taşınması ruhsatlarının da uygulanmadığını belirten Polat, yapının ağır iş makineleri kullanılarak tahrip edildiğini belirterek “Yapının tahrip edildiğini inceledik. İlgili kurumlar hakkında Savcılığa suç duyurusunda bulunduk. Ayrıca bu çalışmaların sonlandırılması adına da Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan talepte bulunduk. Bu süreç içerisinde yaptığımız kamuoyu araştırmalara istinaden Ulaştırma Bakanlığı bize karşı bir açıklama yaparak yol kavşağında kaldığı gerekçesi ile taşınmasının istendiğini belirtiliyor” dedi. Polat, Ulaştırma Bakanlığı’nın yol kavşağında kaldığını iddia ettiği Divanhane Karakolu’nun önünde gerçekleştirdiği basın açıklamasında gazetecilere burada herhangi bir yol kavşağı görüyor musunuz? diyerek de sordu. 

“YOLLAR TARİHİ BİNALARA GÖRE PLANLANIR”

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın İBB’nin şikayetlerine karşın çalışmaların yerinde olduğu ve devam etmesine hükmetmesi üzerine tahribat devam ediyor. İBB Genel Sekreter Yardımcısı Mahir Polat “Kültür ve Turizm Bakanlığı bizim şikayetlerimizi ve taleplerimizi boşa çıkarmak için yapılan işlemin yerinde olduğuna hükmetti. Tahribat devam etmektedir. Yollar tarihi binalara göre planlanır. Olmayan yol için var demek İstanbul’a nasıl ihanet edildiğini gösterir” dedi.

“BİNA YIKILSA DA ÖYLE BİR YOL ÇALIŞMASI YAPILAMAZ”

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin tarihi yapıyı korumak adına yol projesini iptal ettiğini belirten Genel Sekreter Yardımcısı Mahir Polat “Burada yapılacak yol İBB bünyesindedir. İBB olarak tarihi yapıyı korumak amaçlı biz bu projeyi kaldırdık. Şimdi yapı yıkılırsa eğer bahsi geçen proje yapılamıyacak Çünkü yetkili kurum İBB’dir” dedi.

“BİNA ACELE YIKILMAK İSTENİYOR”

İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak savcılıktan koruma kurullarına kadar her türlü itirazlarını yaptıklarını belirten Mahir Polat, Divanhane Karakolu’nda geçen hafta yeniden yıkım çalışmaların başlatıldığını belirtti. Polat “Bina acele yıkılmak isteniyor. 

“BU BİNA NEDEN YIKILMAK İSTENİLİYOR?”

Açıklamasının sonunda sorularına ilgili kurumların hiç birinden cevap alamadıklarını belirten Mahir Polat “Bizim burayı korumak için adım attığımız günden sonra karakol çevresinde yapılan işlem adına yer alması gereken tabelalar kaldırıldı. Şuan hangi kurum ne yapıyor sorusuna cevap alamıyoruz. Ancak içeride bir tarihi yapının yok edildiğini biliyoruz. İBB olarak soruyoruz, burada yol yapılmayacak, burada herhangi bir proje yapılmayacakken neden bu binayı yıkmak istiyorsunuz? bu soruların cevaplandırılması gerekmektedir. Bu binanın kopya uygulaması olamaz, taşınamaz. Neden bu yapıya zarar vermek istiyorsunuz?” diyerek açıklamasını sonlandırdı. İstanbul’u seven herkesi de Divanhane Karakolu’na sahip çıkmaya davet eden Polat, İBB olarak buranın korunması adına her adım atılacaktır dedi.

 

 

İKRAR HABER AJANSI

İSTANBUL HABER MERKEZİ

 

 

 

 

 

 

 

EN SON HABERLER

© 2020 İkrar Haber Ajansı Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.