Hoşgeldiniz  

İktidar destekledi… Son 10 yılda tarikat yurtları 3’e katlandı

İkrar-HA1 | 12 Ocak 2022 | Dünya, Gençlik, Genel, Güncel Haberler, Manşet, Politika, Son Dakika A- A+

İktidar destekledi… Son 10 yılda tarikat yurtları 3’e katlandı

İKRAR -Tarikat yurdunda kalan Enes Kara’nın yaşamına son vermesi, üniversite öğrencilerin barınma sorunlarını tekrar gündeme getirdi. İstatistiklere göre son 10 yılda devlete bağlı yurtların sayısı azalırken, tarikat-cemaat ve özel yurt sayısı ise 3’e katlandı.

Elazığ Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde 2. sınıf öğrencisi olan Enes Kara’nın gelecek kaygısı ve kaldığı tarikat yurdunda yaşadığı baskılar sebebiyle yaşamına son vermesinin ardından tarikat ve cemaatlere ait yurtlar yeniden Türkiye gündemine girdi. Son yıllarda Milli Eğitim Bakanlığı’na (MEB) ait yurt sayısı ve kapasiteleri gerilerken; tarikat-cemaat ve özel yurt sayısında ise 3 katlık bir artış yaşandı.

MEB’in açıkladığı verilere göre 2019-2020 eğitim ve öğretim döneminde KYK’ye bağlı 793 yurt bulunuyor ve bu dönemde yurtlar 703 bin 175 öğrenci barındırabiliyordu.

Evrensel’in haberine göre, 2020-2021 eğitim ve öğretim dönemine gelindiğinde ise yurt sayıları 773’e geriledi. 703 bin olan kapasite sayısı ise 695 bine geriledi. Lisans ve ön lisans düzeyinde örgün eğitim gören öğrenci sayısı ise 3 milyon 800 bin.

Mevcut veriler öğrencilerin yalnızca yüzde 18’inin barınma ihtiyacının devlet tarafından karşılanabildiğini gösteriyor. MEB’e göre 2016’dan bu yana yurt sayısında ve kapasitelerinde de kayda değer bir artış görülmüyor.

 

HABER MERKEZİ

 

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 İkrar Haber Ajansı Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.