Hoşgeldiniz  

İlahiyatçılardan “Alevi Cumhurbaşkanı Adayı” Açıklaması: “Ayrımcılık kabul edilemez”

İkrar-HA1 | 13 Haziran 2022 | Alevilik, Dünya, Gençlik, Genel, Güncel Haberler, Kadın, Kültür Sanat, Manşet, Politika, Son Dakika A- A+

İlahiyatçılardan “Alevi Cumhurbaşkanı Adayı” Açıklaması: “Ayrımcılık kabul edilemez”

İKRAR – “Ayrımcılığa Hayır” başlığı altında 10 İlahiyatçı tarafından hazırlanan bildiri açıklandı. Prof.Dr. İsrafil Balcı ve Prof.Dr. İhsan Eliaçık’ında aralarında bulundu 10 İlahiyatçı tarafından hazırlanan bildiride Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Cumhurbaşkanı Adaylığı ile ilgili bazı kimseler tarafından “Ama o Alevi” açıklamalarına çok sert tepki gösterildi. Yapılan açıklamada “Alevisi, Sünnisi, Caferisi, Hristiyanı, Musevisi, inananı ve inanmayanı ile milletimizin bütün bireyleri değerlidir” denildi.

İYİ Parti Ankara Milletvekili Halil Oral’ın “Kemal Bey’in Alevi oluşu sünni seçmen için bir endişe kaynağıdır” açıklaması sonrasında kamuoyunda CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun inancı tartışma konusu oldu. İktidar yanlısı medya Alevi kimliği üzerinden CHP Liderini eleştirirken muhalif bazı kimselerde Alevi birinin Sünni seçmenlerden oy alamayacağı inancındalar. Biraraya gelen 10 ilahiyatçı tarafından hazırlanan bildiri ile bu tartışmaların milli birlik ilkesine aykırı olduğu vurgulanırken toplumun her kesiminin, her inancının diğerinden üstün yada alçakta olmadığı vurgulandı.

İlahiyatçılar tarafından yapılan açıklamada özetle şu ifadeler yer aldı;

“İslam’ın meşveret ilkesinin bir tezahürü olduğuna inandığımız Türkiye Cumhuriyeti, farklı inançlara ve çeşitli kültürel kimliklere sahip yurttaşları bulunan 84 milyon nüfusa sahip aziz milletimizin bir arada ve barış içinde yaşama iradesini temsil etmektedir. Bu iradeyi zaafa uğratacak görüş ve yaklaşımlar kesinlikle kabul edilemez.

Bireylerin ırkı, dili, dini ve mezhebi üzerinden yürütülecek ayrıştırıcı olası propagandalar, varlık ve dirliğimize kasteden meşum faaliyetlerdir. Bu faaliyetlere karşı büyük Anadolu bilgesi Hünkar Hacı Bektaş Veli’nin; “bir olalım, iri olalım, diri olalım!” sözleri rehber edilmelidir. Böylece başta Batı yayılmacılığı olmak üzere her türlü iç ve dış yıkıcı saldırılara karşı toplumsal yapımız daha da güçlü hale getirilmelidir.

Alevisi, Sünnisi, Caferisi, Hristiyanı, Musevisi, inananı ve inanmayanı ile milletimizin bütün bireyleri değerlidir. Geçmişi binlerce yıla dayanan aziz milletimizin birlik ve bütünlüğünü korumak, her türlü siyasi ve toplumsal faaliyette gözetilmesi gereken en temel ilkemizdir. Bu ilke sağduyumuzun ve politik görüşlerimizin esasını teşkil etmelidir. Bu bağlamda Alevilik ve Aleviler, tıpkı diğer inançsal ve kültürel kimlikler gibi tarihimizin yadsınamaz bir gerçeği ve ülkemizin en nadide değerlerindendir. Alevilik ve Alevilere karşı olası ötekileştirme ve ayrıştırmaları kesin bir dille reddettiğimizi tüm kararlılığımızla açıklıyoruz.

Bizler bu görüş ve ilkeler çerçevesinde, siyaset özneleri başta olmak üzere halkımızın her bir ferdini azami duyarlılığa ve yüksek bir sorumluluk duygusuyla hareket etmeye çağırıyoruz. Yaşasın kardeşliğimiz. Yaşasın birlik ve bütünlüğümüz.”

 

 

HABER MERKEZİ

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 İkrar Haber Ajansı Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.