Hoşgeldiniz  

İnsan Hakları Komisyonu Başkanı AKP’li Hakan Çavuşoğlu “Cezaevlerinden artık korkunç haberler gelmiyor”

İkrar-HA1 | 10 Aralık 2021 | Alevilik, Dünya, Gençlik, Genel, Güncel Haberler, Kadın, Kültür Sanat, Manşet, Politika, Son Dakika A- A+

İnsan Hakları Komisyonu Başkanı AKP’li Hakan Çavuşoğlu “Cezaevlerinden artık korkunç haberler gelmiyor”

İKRAR – Kandıra Cezaevinde uğradığı taciz, tecavüz ve şiddet ile gündemde olan ve dün akşam intihar ettiği iddia edilen Garibe Gezer’in cenazesi dahi defnedilmeden konuşan TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu Başkanı AKP’li Hakan Çavuşoğlu, “Artık cezaevleri üzüntü verici olaylarla gündeme gelmiyor” dedi.

Cezaevinde şüpheli şekilde yaşamını yitiren Garibe Gezer’in cenazesi dahi defnedilmeden konuşan TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu Başkanı Hakan Çavuşoğlu, “Artık cezaevleri üzüntü verici olaylarla gündeme gelmiyor” dedi.

Tek kişilik hücrede tutulduğunu, sistematik olarak işkenceye maruz kaldığını ve son olarak kadın gardiyanların tecavüzüne uğradığını gönderdiği mektuplar ve avukatları aracılığıyla dile getiren Garibe Gezer, dün tutulduğu Kandıra 1 No’lu F Tipi Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nde şüpheli şekilde ölü bulundu. Cezaevi yönetimi Gezer’in intihar ettiğini iddia etti. Ailesi ise “Morali iyiydi” dedi. Avukatlarının cezaevine girmesi engellenmeye çalışıldı, ön otopsi avukatları olmadan yapıldı. Bu otopsinin raporında ölüm nedeni belirtilmedi.

Çavuşoğlu, konuşmasında şu ifadeleri kullandı:

“Bugün Türkiye’de sistematik hak ihlallerinden, işkenceden, kötü muameleden bahsetmek olası değildir. Görevini kötüye kullanan varsa da hakkında derhal işlem tesis edilmektedir. Türkiye’nin yakın geçmişinde cezaevlerinde yaşanan olaylar hafızalardaki canlılığını koruyor. Bugün artık cezaevleri üzüntü verici olaylarla gündeme gelmiyor. Yargı Reformu Strateji Belgesi ile İnsan Hakları Eylem Planıyla milletimizin haklarını zenginleştiren bir Türkiye var artık.”

 

 

HABER MERKEZİ

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 İkrar Haber Ajansı Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.