Hoşgeldiniz  

Isparta Belediye Başkanının saygısızlığı TBMM gündeminde

İkrar-HA1 | 27 Eylül 2021 | Alevilik, Dünya, Gençlik, Genel, Güncel Haberler, Kadın, Kültür Sanat, Manşet, Politika, Son Dakika A- A+

Isparta Belediye Başkanının saygısızlığı TBMM gündeminde

İKRAR – Isparta Belediye Başkanı AKP’li Şükrü Başdeğirmen’in Isparta Cemevi açılışında tüm Alevilerin ortak talebi olan Diyanet İşleri Başkanlığı’nın kaldırılması gibi haklı eleştiriler sunan Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) Genel Başkanı Gani Kaplan’ı üzerine yürüyüp konuşmasını yarıda keserek hakaret ve tehditler savurması Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) gündemine taşındı. Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekili Ali Kenanoğlu İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun cevaplaması için bir soru önergesi sundu.

Cumhurbaşkanlığı ile İçişleri Bakanlığı tarafından soru önergesine cevap bekleyen HDP İstanbul Milletvekili Ali Kenanoğlu’nun önergesinde şu ifadeler yer aldı;

Alevilerin kolektif emeği ve lokmalarıyla inşa edilen Isparta Cemevinin açılışında Pir Sultan Abdal Kültür Dernekleri (PSAKD) Genel Başkanı Gani Kaplan’ın konuşması esnasında Diyanet’i eleştirmesi üzerine, Isparta Belediye Başkanı Şükrü Başdeğirmen yerinden kalkarak Gani Kaplan’ın konuşmasına müdahale etmiş ve kürsüden indirmeye çalışmıştır.

PSAKD Genel Başkanı Gani Kaplan yaptığı konuşmada; Alevilerin ibadethaneleri olan Cemevinin yasal statüye kavuşturulmadan yapılacak hizmetlerin bir anlamı olmadığını, Diyanet’in Alevilere yönelik ayrımcı söylemlerinin olduğunu belirterek devam ettiği konuşmasında, “Açılışını gerçekleştirdiğimiz Cemevinin yasalarda kabul görmediğini biliyoruz. Alevilerin ibadethanelerin yasal statüsünü kabul etmeden bizlere hizmet vermenin bir anlamı yok. Aleviler açısından bu zulümdür. Cemevleri kırmızı çizgidir diyen Diyanet de bizler için kırmızı çizgidir. Diyanet’in yaptığı hizmetten tek bir dinin tek bir mezhebi yararlanıyor. Laiklik toplumsal barışın güvencesidir. Bu ülkede Diyanet olduğu sürece laiklikten bahsedilemez” ifadelerini kullanmıştır.

PSAKD genel Başkanı Gani Kaplan’ın Diyanet’i eleştiren konuşması devam ederken, AKP’li Isparta Belediye Başkanı Şükrü Başdeğirmen yerinden kalkarak Kaplan’ın bulunduğu kürsüye doğru yürümüş, Kaplan’a karşı ölçüsüz üslup kullanarak, Kaplan’ın kürsüden indirilmeden programa devam edilmeyeceğini söylemiştir.

Isparta Belediye Başkanı Şükrü Başdeğirmen, toplumun her kesiminden toplanan vergilerle oluşan bütçeden yapmış olduğu bir harcamayı, kendi cebinden yapıyormuş gibi davranarak, kendisini Cemevinin sahibiymiş gibi göstermeye çalışması kabul edilecek bir tutum değildir.

Cemevlerinin yasal ibadethane statüsüne kavuşturulması ile ilgili AİHM ve çeşitli yerel mahkeme kararları mevcut iken, Türkiye’de halen Cemevlerine Anayasa ve yasalar nezdinde bir statüye kavuşmamasından kaynaklı olarak Cemevleri genel bütçe üzerinden diğer ibadethanelerin gördüğü desteği görememektedir.

Dolayısıyla, Isparta Belediye Başkanlığı örneğinde yaşandığı gibi bazı Belediye Başkanlıkları da Alevilerin de ödediği vergilerle oluşan genel bütçeden yapmış oldukları harcamaları, kendi paraları ile yapmış gibi, Cemevlerinin sahipleriymiş gibi davranma gafletinde bulunmalarına yol açmaktadır.

Yaşanan bütün bu durumların ana sebebi, Cemevlerinin yasal olarak ibadethane statüsüne kavuşmamasından kaynaklanmaktadır.

Bu bağlamda;

Cumhurbaşkanlığı’na sorulan soru

  1. Bütün bu mağduriyetlerin giderilmesi için AİHM ve yerel mahkemelerin verdiği kararlar uygulanarak Cemevleri yasal ibadethane statüsüne kavuşturulacak mıdır?

İçişleri Bakanlığı’na sorulan sorular

  1. Alevilerin de vergileri ile oluşan bütçeyi kullandığı halde bunu kendi cebinden harcıyormuş gibi davranıp, Cemevinin sahibi gibi hareket eden, ayrıştırıcı ve ayrımcı yaklaşımlar sergileyen Isparta Belediye Başkanı ve benzer Belediye Başkanları hakkında soruşturma açılıp yaptırım uygulanacak mıdır?
  2. Alevi toplumunun ve Alevi kurum başkanlarının bulunduğu bir ortamda, bir kurum başkanının konuşmasına müdahale edip onu susturmaya ve kürsüden indirmeye çalışarak, halklar arasında ayrımcılık kin, nefret ve düşmanlığa alenen tahrik eden, Isparta Belediye Başkanı hakkında herhangi bir soruşturma açılacak mıdır?

 

HABER MERKEZİ

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 İkrar Haber Ajansı Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.