Hoşgeldiniz  

İstanbul Emek Barış ve Demokrasi Güçleri: Hesabı göçmenlerden değil iktidardan sorun!

İkrar-HA1 | 13 Ağustos 2021 | Dünya, Genel, Güncel Haberler, Manşet, Politika, Son Dakika A- A+

İstanbul Emek Barış ve Demokrasi Güçleri: Hesabı göçmenlerden değil iktidardan sorun!

İKRAR – İstanbul Emek Barış ve Demokrasi Güçleri, Ankara’nın Altındağ ilçesinde Suriyeli mültecilere yönelik gerçekleşen ırkçı saldırıları Kadıköy’de düzenlenen bir eylemle protesto etti. Gurbet Aydoğan tarafından okunan basın bildirisinde “Göçmenlerden değil, iktidardan hesap sorun” ifadesi yer aldı.

İstanbul Emek, Barış ve Demokrasi Güçleri, Ankara’nın Altındağ ilçesinde Suriyeli mültecilere yönelik ırkçı saldırlara karşı Kadıköy Eminönü İskelesi önünde basın açıklaması yaptı. Çok sayıda demokratik kitle örgütü ve siyasi partinin katıldığı eylemde saldırılar kınandı.

 

“SALDIRILAR 6-7 EKİM OLAYLARINI ANIMSATIYOR”

HDP İstanbul Milletvekili Musa Piroğlu, Altındağ’da Suriyeli mültecilere saldırı görüntülerinin geçmişteki saldırılar ile benzerliklerine dikkat çekerek şunları söyledi: “Bu saldırılar 6-7 Ekim olaylarını, Sivas’ı anmıştır. O linç yığınları nelere yol açabileceklerini tarihten biliyoruz. Bu linç saldırlarından faşizm besleniyor. Bunu Konya’da gördük. İzmir’de gördük. İnsanlara nasıl saldırdıklarını gördük. Şimdi de görüyoruz. Toplumu kışkırtarak ülkeyi bir şiddet sarmalıyla iktidarlarını devam ediyorlar. Faşizm ülke halklarının tamamına düşmandır. Kürt’e, Alevi’ye düşmandır. Bu saldırılar bize doğru gelmeye devam edecek. Bu linç güruhlarına karşı öfkemiz büyüktür” 

 

“KARDEŞLİĞİN ÜLKESİNİ KURACAĞIZ”

İstanbul Emek Barış ve Demokrasi Güçleri’nin basın açıklamasını Gurbet Aydoğan okudu. AKP’nin emperyalizm ile kurduğu işbirliği ile Türkiye’nin de dahil olduğu savaşların komşu ülkeleri yıkıma sürüklediğini ve milyonlarda insanı yurdundan ettiğini ifade eden Aydoğan, “Yine AKP iktidarı, emperyalistlerle yürüttüğü pazarlıklarla ülkemizi bu milyonların yığıldığı bir mülteci hapishanesine dönüştürdü. Ne var ki AKP iktidarı emperyalistlerle pazarlıklarını sürdürürken Türkiye’ye hapsettiği bu milyonlarca insanın mültecilik haklarını tanımadan, sosyal ve kültürel uyum problemlerini çözmeden, halklar arası gerilimlerin tehlikeli bir düşmanlık biçiminde gelişimini de izlemekle yetindi. Mülteciler en ağır işlerde, en düşük ücretlere, güvencesiz koşullarda çalıştırılarak işçi ücretlerini baskılamanın aracı haline getirildi. İşçisinden kadınına her türlü istismara ve hak gaspına açık halde tutuldular” dedi.

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 İkrar Haber Ajansı Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.