Hoşgeldiniz  

İstanbul Meslek Odaları Koordinasyonu’ndan açıklama; “Barınma en temel haktır”

İkrar-HA1 | 12 Ekim 2021 | Dünya, Gençlik, Genel, Güncel Haberler, Kültür Sanat, Manşet, Politika, Son Dakika A- A+

İstanbul Meslek Odaları Koordinasyonu’ndan açıklama; “Barınma en temel haktır”

İKRAR – Kiraların yükselişi, devlet yurtlarının yetersiz kalması sonrasında binlerce öğrenci sokakta kalmış, öğrenim görmek için geldiği şehirlerde çaresiz bırakılmıştı. İstanbul, Türkiye’nin en çok üniversitesi ile öğrencinin olduğu bir kent. İstanbul Meslek Odaları Koordinasyonu adına barınamayan ve haklı oldukları halde iktidar ve çevresinin hedefi haline gelen öğrencilere destek bildirisi yayınlandı.

İstanbul Barosu, İstanbul Dişhekimleri Odası, İstanbul Eczacı Odası, İstanbul Mali Müşavirler Odası, İstanbul Tabip Odası, İstanbul Veteriner Hekimler Odası, TMMOB İstanbul İl Koordinasyon Kurulu’nun oluşturduğu İstanbul Meslek Odaları Koordinasyonu (İMOK), “‘Barınamıyoruz, barınma temel haktır, hakkımız olanı alacağız’ diyen gençlerimizin yanındayız” başlıklı açıklama yaptı.

Açıklamada, “İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi der ki; ‘Herkes, eğitim hakkına sahiptir’. Yani Türkiye’nin de imzacısı olduğu bu bildirgeye göre, eğitim, insan haklarının vazgeçilmez bir parçasıdır. Yine Türkiye Cumhuriyeti Anayasasının 42. Maddesi açık biçimde ‘Kimse, eğitim ve öğrenim hakkından yoksun bırakılamaz’ der” denildi.

Bu hakkın ihlal edildiği günlerden geçildiği vurgulanan açıklamada, “Çünkü üniversite kontenjanlarını meslek kuruluşlarına ve diğer tüm paydaşlara sormadan, popülist kaygılarla artıran devlet; öğrencilerin barınma hakkını düşünmediği, önlem almadığı için büyük çaba ve emekle üniversite kazanan öğrencilerimiz, barınma hakkından ve sonrasında da öğrenim görme hakkından mahrum bırakılıyor” diye kaydedildi.

Açıklamada, “Hepimizin tanık olduğu üzere, pandemi süresince uzaktan eğitim denendi ve bu hüsranla sonuçlandı. Dijital olanaklardan yoksun olanların, yani derin yoksulluk mağdurlarının eğitim hakkı da bu süreçte engellenmiş oldu. Eğitimde var olan eşitsizlik fotoğrafı daha da kötüleşti. Okullarda önlemler ivedilikle alınamadığı için 1,5 yıl süreyle yüz yüze eğitime geçilemedi. Bu tabloya son yıllarda daha da artan ekonomik sorunlar, işsizlik ve durdurulamayan enflasyon da eklenince, Türkiye’nin geleceği gençlerimizin eğitim, sağlık, barınma ve beslenme hakkı büyük bir tehditle karşı karşıya kaldı” diye belirtildi.

Barınma hakkının gasp edilmesi, önlem ve alt yapı hazırlığı yapılmadan eğitim sürecinin işletilmesinin eleştirildiği açıklamada “Bu haksızlığa karşı mücadele eden üniversite öğrencileri de haklı olarak ‘Barınamıyoruz, barınma temel haktır, hakkımız olanı alacağız’ diyor. Biz de onların yanındayız…Bu tablo 2021 Türkiye’sinde yaşanıyor. Bu tablo, ‘ekonomimiz şahlanıyor’ diye halkın gözünü boyamaya çalışanların eseri. Ve bu tablo, yarının mühendislerine, tabiplerine, dişhekimlerine, avukatlarına, eczacılarına, veteriner hekimlerine, mali müşavirlerine, öğretmenlerine, hemşirelerine yaşatılıyor. Bu tablo, canımızı, sağlığımızı, ülkemizi emanet edeceğimiz, hayatlarımıza dokunacak gençlerimize reva görülüyor” ifadeleri kullanıldı.

“Yönetenlerin bin odalı saraylara sahip olduğu bu gökyüzü altında; parklar, banklar, metrolar, vapurlar çocuklarımızın yurdu oluyor…” denilen açıklama şu şekilde sonlandırıldı:

“İnsan hakkını, anayasal hakkını kimseyi üzmeden, incitmeden, kırmadan arayan gençlerimiz, iktidar tarafından terörist ilan ediliyor…

“Sayın meslektaşlarımız, sayın anne ve babalar, sevgili gençler… Ne siz teröristsiniz ne de bizler terörist yetiştiriyoruz!

“Gençlerimizin karşı karşıya kaldığı bu haksızlığa karşı olan bizler; İstanbul Barosu, İstanbul Dişhekimleri Odası, İstanbul Eczacı Odası, İstanbul Mali Müşavirler Odası, İstanbul Tabip Odası, İstanbul Veteriner Hekimler Odası, TMMOB İstanbul İl Koordinasyon Kurulu olarak buradayız, gençlerimizin yanındayız! Hepimiz gençlerimizle birlikte bu politikaların karşısında ‘üşüyoruz’!

“Yetkililere sesleniyoruz; gençlerimizi, o banklarda yarınların belirsizliğinde yalnız bırakmayacağız. Gençlerimizin barınma, eğitim, sağlık, beslenme, ulaşım, iş bulma haklarının insanca yaşayabilecekleri seviyeye getirilmesini talep ediyoruz.

“Biz onların hem evrensel hem de yerel bir insan hakkı olan, ‘eşit biçimde eğitim alma haklarını’ savunmaya devam edeceğiz…”

 

 

HABER MERKEZİ

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 İkrar Haber Ajansı Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.