Hoşgeldiniz  

İstanbul’da Polisler Kürtçe Müziği yasakladılar… Sanatçılardan tepkiler geliyor

İkrar-HA1 | 01 Şubat 2022 | Dünya, Gençlik, Genel, Güncel Haberler, Kültür Sanat, Manşet, Politika, Son Dakika A- A+

İstanbul’da Polisler Kürtçe Müziği yasakladılar… Sanatçılardan tepkiler geliyor

İKRAR – İstanbul’un en hareketli ve kalabalık yerlerinden biri olan İstiklal Caddesinde Kürtçe müzik söyleyen bir grup gencin yanına yanaşan polisler müzik yapmalarının yasakladıklarını belirterek grubun oradan ayrılmasını istedi. Sosyal medyaya görüntülerin yansımasının hemen ardından İstanbul İl Emniyet Müdürlüğü bir açıklama yaparak görüntülerin gerçeği yansıtmadığını iddia ederek “Uygulama nedeniyle Kürtçe’nin yasak olduğuna ilişkin bir algı oluşturulması ve konunun bu şekilde yansıtılmasını esefle karşılıyoruz” dediler. Ancak görüntülerin sosyal medya da yayılmasının ardından sanatçılardan akademisyenlere gazetecilerden siyasetçilere birçok kesimden çok sert eleştiriler geldi.

İstiklal Caddesinde Kürtçe şarkı söyleyen gençlere müdahale eden polislerden birinin “Bu bölge bana ait, burada da bunu yasaklıyorum” ifadelerini kullanması sosyal medya kullanıcıları tarafından çok sert eleştirildi. Polislerin görüntülerinin paylaşılmasının hemen ardından açıklama yapan İstanbul İl Emniyet Müdürlüğü tarafından yapılan açıklama da “Beyoğlu ilçesindeki İstiklal Caddesi’nde müzik yapılırken oluşan kalabalığın, güzergahta kullanılan tramvay ile ambulans ve itfaiye araçlarının geçişine engel olduğu, vatandaşlardan ve çevredeki işletme sahiplerinden de yoğun şikayetler yapıldığının anlaşıldığı belirtildi. İlgili kurumlarla koordineli olarak yapılan çalışmalarda geçmiş dönemlerde İstiklal Caddesi üzerinde belirlenen noktalarda her türlü müzik yayınına müsaade edildiği hatırlatılan açıklamada, “Ancak sonradan belirlenen noktaların kaldırılması sebebiyle müdahale yapılmıştır. Uygulama nedeniyle Kürtçe’nin yasak olduğuna ilişkin bir algı oluşturulması ve konunun bu şekilde yansıtılmasını esefle karşılıyoruz. Sosyal medya üzerinden yapılan paylaşımlar gerçeği yansıtmamaktadır” ifadeleri kullanıldı.

 

Sanat dünyasından da tepkiler gecikmedi. Sanatçı Suavi sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda Umuma açık alanlarda, cadde ve sokaklarda [[ sokak müzisyenleri ]] her dilden, her türden müzik yapabilir. Beğen-beğenme / dinle-dinleme / anla-anlama müzik evrenseldir, yasaklanamaz. Her dil eşittir, saygındır, özgürdür” ifadesini kullandı. 

HDP Grup Başkan Vekili Meral Danış Beştaş, İstiklal Caddesi’nde engellenen “Yar Meleke” isimli Kürtçe şarkıyı Meclis’te okudu. Beştaş, “Dillerin yasaklamayacağını, kesinlikle engellenemeyeceğini de ifade etmek istiyorum” dedi.

 

HABER MERKEZİ

 

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 İkrar Haber Ajansı Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.