Hoşgeldiniz  

İzmir’de tekkeye dönüştürülen cezaevi için çarpıcı iddialar TBMM Gündeminde

İkrar-HA1 | 02 Kasım 2021 | Dünya, Genel, Güncel Haberler, Manşet, Politika, Son Dakika A- A+

İzmir’de tekkeye dönüştürülen cezaevi için çarpıcı iddialar TBMM Gündeminde

İKRAR – İmam Hatiplilerin devlet kurumlarının neredeyse tamamına yayılması kurumların öz dinamiklerinin çürümesine neden olmaya devam ediyor. İzmir 1 Nolu F Tipi Cezaevi yönetimine atanan İmam Hatipli yöneticilerin başına İlahiyat mezunu bir cezaevi müdürü ataması sonrasında cezaevi gardiyanından yöneticilerine mahkumlarından güvenliği sağlayan askerlere kadar tekkeye dönüştürüldü. Hopörlerden kuran ayetleri dinletiliyor. Toplu namaz için anonslar yapılıyor. Bir mahkumun Cumhuriyet Gazetesi’ne yazdığı mektup ile ortaya çıkan gerçekler üzerine CHP ve HDP’nin İzmir Milletvekilleri iddiaları TBMM gündemine taşıyacak.

İzmir 1 No’lu F Tipi Cezaevi’nde kalan Görkem Usta, haftanın hemen her günü anons yapılarak idareye ait televizyon kanalında vaaz başta olmak üzere dini içerikli programlar yapıldığını belirterek Diyanet Tv’nin bant yayınlarının izletildiğini iddia etti. Usta, “Kandillerde ayrıca özel yayınlar yaptırılıyor. ‘Manevi rehberlik servisi’ adı altında görevlendirilen din görevlisi sürekli vaaz veriyor” dedi. 

‘SOHBET HAKKI YOK’

Usta, son bir yılda cezaevinin “tekkeye” çevrildiğini yazdı. Usta, “‘Her ayın ilk haftası cüz okuma’, ‘her perşembe akşamı Yasini Şerif okunması’, ‘2021 boyunca her perşembe vaaz…’ bu anonslar günde birkaç defa tekrarlanıyor. Salgında hapishanelerde etkinliklerin yasak olduğu söylenmesine rağmen cüz okuma kursu açacağının anonsunu yapıyor. Madem kurs etkinlikleri başladı, 10 kişi haftada 10 saat sohbet etme hakkımızın da uygulanmasını istiyoruz. Bu talebimizi dediğimizde salgın nedeniyle etkinlikler yasak diyorlar” dedi. ‘Manevi rehberlik servisi’ adı altında görevlendirilen din görevlisinin sürekli vaaz verdiğini aktaran Usta, şunları kaydetti: “İdarenin televizyon kanalında sadece belli kişilerin dini yorumlayışına uygun programlar yayımlanarak baskı kurulmakta” 

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 İkrar Haber Ajansı Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.