Hoşgeldiniz  

JMO İzmir Şubesi: “İzmir’in zemin yapısı büyük risk taşıyor”

İkrar-HA1 | 29 Ekim 2021 | Dünya, Genel, Güncel Haberler, Manşet, Politika, Son Dakika A- A+

JMO İzmir Şubesi: “İzmir’in zemin yapısı büyük risk taşıyor”

İKRAR – 30 Ekim 2020 tarihinde yaşanan İzmir depreminin yarın 1. yıl dönümü. Depremin üzerinden 1 yıl geçmesine rağmen acılar da, sorunlar da devam ediyor. Jeoloji Mühendisleri Odası İzmir Şube Başkanı Bora Sonuvar ile her deprem sonrası gündeme gelen İzmir’in fay hatları ve zemin sorunlarını konuştuk. 37 kişinin yaşamını yitirdiği Rıza Bey Apartmanı’nda çocukları Sayra ve Çınar’ı kaybeden anne Tülin Batmaz ve baba Alican Alpgündüz de geçen 1 yılda neler yaşadıklarını ve yaptıklarını anlattı.

İzmir, dünyada en aktif ve riskli deprem bölgelerinden biri olan Batı Anadolu ve Ege Denizi bölgesinde yer alan ve bugün için karada ve denizdeki onlarca diri fayın üretebileceği ve büyüklükleri 7’nin üzerine çıkma potansiyeli taşıyan depremlerin etkisinde kalabilecek bir kent olma özelliğini taşıyor.

Jeolojik ve jeoteknik açıdan bakınca kentin sorunlu yapı stokunun üzerinde yer aldığını, zemin koşullarının da mühendislik açısından zayıf karakterde olduğunu belirten Sonuvar, Bornova baseni gibi çöküntü alanlarında yüksek yüzeye yakın yer altı su seviyesi ile delta kökenli kalın alüvyonel malzemenin iç içe olduğunu söyledi.

Kentsel alanda yayılım gösteren volkanik birimlerin hidrotermal, tektonik ve atmosferik etkilere maruz kaldığı için yüksek oranda altere olduğunu, bu alanların heyelan ve kaya düşmesi olayları için elverişli hale geldiğini ifade eden Sonuvar, “Bu risklere yağış ve zeminin hidrojeolojik ve jeomorfolojik yapısının bir sonucu olan taşkın riskini de ilave ettiğimizde İzmir’imizin zemin yapısının jeolojik, jeoteknik, tektonik ve hidrojeolojik açılardan yüksek riskler taşıdığını rahatlıkla söyleyebiliriz” dedi.

 

HABER MERKEZİ 

 

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 İkrar Haber Ajansı Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.