Hoşgeldiniz  

Kadınlar tek ses oldular “Susmuyoruz, Korkmuyoruz, İtaat Etmiyoruz”

İkrar-HA1 | 27 Mart 2021 | Gençlik, Genel, Güncel Haberler, Kadın, Manşet, Politika, Son Dakika A- A+

Kadınlar tek ses oldular “Susmuyoruz, Korkmuyoruz, İtaat Etmiyoruz”

İKRAR – İstanbul’un Kadıköy İlçesinde iskele meydanında bir araya gelen “İstanbul Sözleşmesi için Sokaktayız” Platformu üyesi kadınlar “Herkesi toplumsal cinsiyet eşitliği sağlanana kadar mücadelimizi birlikte büyütmeye çağırıyoruz” dediler.

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın feshettiği “İstanbul Sözleşmesi” için kadınlar tüm yurtta sokaklarda seslerini duyurmaya çalışıyorlar. Günlük kadın cinayetlerinin yaşandığı ülkede uygulanması gereken İstanbul Sözleşmesi’ni fesheden AKP’li Cumhurbaşkanına seslenen kadınlar fesih kararını tanımadıklarını belirtiyorlar. Polislerin yine sert müdahalelerle durdurmak istediği kadınlar meydana ulaştılar. Polis bariyerlerini yıktılar.

 

“KADINLARI DEĞİL ERKEK ŞİDDETİNİ ENGELLE POLİS!”

Polislerin meydana ses sistemlerinin alınmasını engellemek için kurulan bariyerleri aşan kadınlar polislere “Kadınları değil erkek şiddetini engelle” sloganları attı. Polisler ve kadınlar arasında yaşanan gerginlik sonrasında kadınların bariyerleri yıkması sonucu polis engeli aşıldı. 

“BU ÜLKEDE GÜNDE 4 KADIN ÖLDÜRÜLÜYOR”

Eylemde yapılan basın açıklamasını İrem Kayıkçı, Feride Eralp ve Esil Bayrakçı okudu.

Açıklamada, “İstanbul Sözleşmesi bizim. İstanbul Sözleşmesi hala yürürlükte ve her satırını uygulatana kadar mücadeleye devam edeceğiz” vurgusu yapıldı.

“Daha bu hafta içi, bir gün içinde en az 4 kadın öldürüldü. İstanbul Sözleşmesi’ni feshetmeye harcana çaba, uygulamak için harcansaydı hayatta olabilirlerdi” denilen açıklamada, “Yaşama hakkımızın güvencesi olan İstanbul Sözleşmesi’nden de, tek bir hakkımızdan da vazgeçmiyoruz. Herkesi toplumsal cinsiyet eşitliği sağlanana kadar mücadelemizi birlikte büyütmeye çağırıyoruz” ifadeleri kullanıldı.

 

İKRAR HABER AJANSI

(İstanbul Haber Merkezi)

 

EN SON HABERLER

© 2020 İkrar Haber Ajansı Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.