Hoşgeldiniz  

Kadınlar ülkenin dört bir yanında sokaklara çıktılar “Korkmuyoruz, Korkmayacağız”

İkrar-HA1 | 26 Kasım 2021 | Dünya, Genel, Güncel Haberler, Kadın, Kültür Sanat, Manşet, Politika, Son Dakika A- A+

Kadınlar ülkenin dört bir yanında sokaklara çıktılar “Korkmuyoruz, Korkmayacağız”

İKRAR – 25 Kasım Kadına Şiddete karşı Uluslararası Mücadele Günü dolayısıyla dünyanın her kentinde olduğu gibi Türkiye’de de kadınlar şiddete, ayrıştırmaya ve katledilmeye karşı birlik içinde İstanbul’da, İzmir’de, Ankara’da, Muğla’da, Dersim’de, Diyarbakır’da ve daha birçok kentte sokaklara indiler. İstanbul ve İzmir’de polis müdahalesi gerçekleşirken birçok kadın biber gazından ve plastik mermilerden dolayı yaralandı. Erkek şiddeti gören, katledilen tüm kadınların resimleri yürüyüşte ki kadınların ellerinde oldu. Katledilen kadınlar anıldı.

25 Kasım Kadına Şiddete karşı uluslararası mücadele gününde İstanbul İstiklal caddesinde yürümek isteyen binlerce kadın polis engeli ile karşılaştı. Şiddete karşı birlik içinde yürümek isteyen kadınlara polis şiddeti dünyanın dört bir yanında görüntülendi. Tünel Meydanı’nda toplanan kadınlar, yürüyüşe geçti. Polis, İstiklal Caddesi’ne barikat kurdu. Kadınlar da polis barikatının önünde “Aç aç barikatı aç” sloganı atarak tepki gösterdi. Polis, kadınlara biber gazıyla müdahalede bulundu.

İzmir’de Kadınlar ve LGBTİ+’lar, İzmir Kadın Platformu’nun çağrısıyla 25 Kasım Uluslararası Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele ve Dayanışma Günü’nde bir araya geldi. Alsancak Kıbrıs Şehitleri Caddesi’nde buluşan kadınlar, Türkan Saylan Kültür Merkezi önüne yürüdü.

Yapılan açıklamada, “Ülkemizde kadına yönelik şiddet, taciz, tecavüz ve kadın cinayetleri her yıl katlanarak artıyor. AKP hükümetinin kadın düşmanı politikaları, devletin şiddeti önleyecek mekanizmaları harekete geçirmemesi, erkek egemen yargı kararları, kriz ve pandeminin kadın emeği sömürüsü açısından fırsata dönüştürülmesi ve artan yoksulluk sonucu kadınlar evde, işte, sokakta, kampüste her yerde şiddetin türlü biçimlerine maruz kalıyor” denildi.

 

HABER MERKEZİ 

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 İkrar Haber Ajansı Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.