Hoşgeldiniz  

Karanlık dönemlerin ismi Tansu Çiller geri mi dönüyor?

İkrar-HA1 | 23 Mart 2021 | Genel, Manşet A- A+

Karanlık dönemlerin ismi Tansu Çiller geri mi dönüyor?

İKRAR – AKP’de gerçekleşecek 7’inci Kongre öncesinde AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kabinede ve partisinde revizyona gideceği iddiaları gündemde iken Gazeteci Celal Eren Çelik’in iddiası bomba etkisi yarattı. Eski Başbakan Tansu Çiller’in, AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yeni kabinesinde Dışişleri Bakanı olacağı konuşuluyor.

AKP’nin 24 Martta gerçekleşecek 7’inci Kongresi ile bakanlar kurulu ve partisinin MKYK üyelerinde değişikliğe gideceği konuşulurken Erdoğan’ın 1 aydan fazla bir süredir Tansu Çiller ile iletişim kurduğu, bunun için de İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile Elazığ Milletvekili Tolga Ağar’ın girişimlerde bulunduğu iddia edildi.

 

KARANLIK DÖNEMİN İSMİ ÇİLLER ve AĞAR YENİDEN SİYASET ARENASINDA

Başbakan olduğu dönem uyguladığı antidemokratik politikalar ile kendisi gibi düşünmeyen milyonları hedef alan eski Başbakan Tansu Çiller ve onun döneminde İçişleri Bakanı olarak görev yapan Mehmet Ağar yeniden siyaset arenasına dönüyor iddiaları bomba etkisi yarattı. Çiller’in yeniden aktif siyasete girmekte çekincelerinin olduğu konuşulurken, Çiller’i ikna etmek için Erdoğan’ın İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile Elazığ Milletvekili Tolga Ağar’ı görevlendirdiği belirtildi. Yine Çiller’in bakanı olan Mehmet Ağar’ın da yeniden aktif siyasete gireceği ve kabinede görevlendirileceği iddia ediliyor. Partisinin İstanbul Kongresinde “1994 Ruhu ile yeniden başaracağız” sloganları gerçek oluyor gibi görünen AKP’de bazı isimlerin bu hamleye karşı hareket edeceğini belirtmesi de iddialar arasında yer aldı. Mehmet Ağar’ın Erdoğan adına eski sağ siyasetçilerle görüştüğü ve AKP’ye destek topladığı biliniyordu. Oğlunu da Elazığ’dan Milletvekili seçtirmiş, AKP ile resmen birlikte hareket ediyordu. 

“ÇİLLER ÖNCE KENDİ DÖNEMİNİN HESABINI VERSİN”

HDP’ye kapatma davasının açılması, 90’lı yıllarda Kürt politikacılara reva görülen faşist uygulamaların yeniden hortlaması, HDP’li Milletvekillerinin yeniden parlamentodan yaka paça çıkarılıp gözaltına alınmalarının kimlere mesaj olduğu anlaşıldı. Erdoğan’ın bu uygulamalar ile Çiller ve ekibine göz kırptığı görüldü. Eski Başbakan Tansu Çiller’in isminin yeni kabinede Dışişleri Bakanı olarak geçmesi üzerine sosyal medyada gündem oldu. Çiller’in önce kendi döneminde gerçekleştirdiği karanlık olayların hesabını vermesi gerektiğini belirten mesajlar paylaşıldı. Sivas Katliamında aydınlarımız ozanlarımız canlarımız diri diri yakılırken katiller için “Protestocu kardeşlerimizin durumları iyi şükür” açıklaması yaparak devletin katliamda ki rolünü haykıran beyanlarda bulunmuştu. Çiller’in damadının son zamanlarda Erdoğan referansı ile iktidardan birçok ihale aldığı ve bu nedenlerle de Erdoğan ve Çiller arasında çok sık görüşmeler gerçekleşiyordu. Son yerel seçimlerde açık bir şekilde Cumhur İttifakından yana tavır koyan Çiller için siyasete ha girdi girecek yorumları yapılıyorken yeni kabinede bakan olarak yer alması AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın önümüzdeki süreçte muhaliflere karşı tutumları hakkında birçok bilgi veriyor. Erdoğan 90’lı yılların karanlık isimleri ile birlikte hareket ederek muhaliflerine göz dağı vermekten yana tavır alacak gibi.

 

 

İKRAR HABER AJANSI

(Haber Merkezi)

 

 

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 İkrar Haber Ajansı Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.