Hoşgeldiniz  

Kartal Emek ve Demokrasi Güçleri, 5 Yıl Önce Suruç’ta Katledilenleri Andı

Muhabir 24 | 19 Temmuz 2020 | Genel, Güncel Haberler, Manşet A- A+

Kartal Emek ve Demokrasi Güçleri, 5 Yıl Önce Suruç’ta Katledilenleri Andı

Suruç için Adalet, Herkes için Adalet!

Savaştan yeni çıkmış bir kentin yaralarını sarmak için yola çıkmışlardı.
Çantalarında ilaçlar kitaplar ve oyuncaklar vardı. Amaçları orda yaşayan halklara kardeşlik elini uzatmak ve bir nebze de olsa acılarını dindirmekti.

Ancak bu kardeşlik köprüsünün kurulmasını istemeyenler düzenledikleri kanlı katliamla buna engel olmaya çalıştılar, sosyalist gençlere. Kobaneye giderken mola verdikleri Urfa’nın Suruç ilçesinde bulunan Amara kültür merkezinde canlı bombalı bir saldırıya uğradılar.

33 düş yolcusu ölümsüzleşirken, onlarca genç yaralandı. Aradan 5 yıl geçti.
Yola çıkılacağı aylar öncesinden duyurulmuştu, gerekli başvurular yapılmıştı. Üstelik polisin elinde canlı bombalı bir saldırı yapılacağı istihbaratı da vardı. Buna rağmen yeterli güvenlik önlemi alınmadı. Dönemin Suruç ilçe emniyet müdürü Mehmet Yapalıal ‘Görevi ihmal ve mahkeme tarafından onaylanan ve 33 kişinin ölmesinde sorumluluğu bulunan emniyet müdürüne sadece 7.500 tl para cezası verildi. Verilen bu para cezası da 12 taksite bölünerek adeta ödüllendirildi.
Bu katliamda ihmali bulunduğu gerekçesi ile yargılanan 2 polis memurunun davası aradan geçen zamana rağmen sonuçlandırılmadı.
Katliam günü olay yerinin fotoğrafını çekerken orda bulunanlar tarafından yakalanıp polise teslim edilen Abdullah Ömer Arslan’ın üstünden İŞİD bayrağı çıktı, söylentisine ve katliamı gerçekleştirenlere yardım ettiğine dair kuvvetli şüpheler olmasına rağmen, mahkeme heyeti bu kişiyi şüpheli sıfatıyla dinlemiş değil. Yine olay yerini gören kamera görüntülerinin tamamı dosyaya hala konulmadı. Suruç katliamında parmağı bulunanları yargılanması ağır aksak ilerlerken, Suruç için adalet istemek dava dosyalarına suç delili olarak konuldu, Suruç gazileri ve Suruç aileleri tutuklanarak hapishanelere konuldu.
Katliam davası Urfa’nın Hilvan ilçesinde bulunan hapishane kampüsüne sıkıştırıldı.
Suruç , Ankara, Amed, Antep ve Maraş, Çorum, Sivas katliam davalarında, devlet, cezasızlık ve katliamları sürüncemeye iterek üstünü örtme politikasını devam ettiriyor.
Geçmişte olduğu gibi günümüzde de AKP faşist diktatörlüğü, halkın muhalif iradesinin güçlendiği dönemlerde, gençlere ve halklarımıza katliamı dayatıyor. Halkın muhalif sesini susturmaya çalışıyor. Susturamıyor susturamayacak…!
AKP hükümeti, sorumlulukları olduğu için yargılanan devlet görevlileri için yürütülen cezasızlık politikasına biran önce son vermelidir.

Kartal Emek ve Demokrasi Güçleri olarak davanın takipçisi olacağız. İnsanlık dışı bu katliamları unutmayacağız unutturmayacağız.

Katliamlara son verilsin katiller açıklasın, cezalandırılsın!

Hiç bir düş yarım kalmayacak
Suruç için adalet herkes için adalet

Kartal Emek ve Demokrasi Güçleri

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 İkrar Haber Ajansı Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.