Hoşgeldiniz  

Kayyum Melih Bulu, Boğaziçi’ni ilk 100’e koyacağım dedi… Boğaziçi Üniversitesi ilk 200’den düştü

İkrar-HA1 | 29 Ekim 2021 | Dünya, Gençlik, Genel, Güncel Haberler, Manşet, Politika, Son Dakika A- A+

Kayyum Melih Bulu, Boğaziçi’ni ilk 100’e koyacağım dedi… Boğaziçi Üniversitesi ilk 200’den düştü

İKRAR –  Dünyanın En İyi Üniversiteleri arasında ilk 200’de yer alan Boğaziçi Üniversitesi bu yıl ancak 287. olabildi. Görevden alınan kayyum rektör Melih Bulu, üniversiteyi ilk 100’e sokacağını öne sürmüştü.

Son üç yıldır üst üste “Dünyanın En İyi Üniversiteleri” sıralamasında ilk 200’de olan Boğaziçi Üniversitesi, bu yılki listede 287’nci olabildi. Üniversiteye AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından “kayyum rektör” olarak atanan Melih Bulu, Boğaziçi’yi dünya sıralamasında ilk 100’e sokacağını öne sürmüştü.

NEREDEN NEREYE

Boğaziçi Üniversitesi, ABD merkezli yükseköğretim derecelendirme kuruluşu ve haber dergisi US News and World Report’un hazırladığı “Dünyanın En İyi Üniversiteleri 2022” sıralamasında 287. oldu.

Üniversiteden yapılan açıklamaya göre, önde gelen yükseköğretim kurumları derecelendirmeleri arasında gösterilen söz konusu sıralamada, bu yıl 90’ı aşkın ülkeden 1750 yükseköğretim kurumu, global-bölgesel araştırmalarda saygınlık, yayın, kitap, konferans sayısı, toplam atıf, uluslararası iş birlikleri ve yayımlanan kitap gibi 13 kritere göre değerlendirildi.

Boğaziçi Üniversitesi, 100 üzerinden 60 puan alabildi; Türkiye’de ilk sırada yer aldı ama dünyada 287’nci olabildi.

ÜÇ YILDIR EN İYİ 200’DEYDİ, BU YIL 300’E YAKLAŞTI

Geçen yılki sıralamada Boğaziçi Üniversitesi 197’nci sırada yer almıştı. Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmed Özkan, Boğaziçi Üniversitesi’nin son üç yıldır Türkiye’den ilk 200’e giren tek üniversite olduğunu belirterek “Bütçemizin 40 kat büyüklüğünde üniversitelerle aynı sırada yer alıyoruz” açıklaması yapmıştı.

 

 

HABER MERKEZİ

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 İkrar Haber Ajansı Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.