Hoşgeldiniz  

KESK: 5,5 Milyon emekçinin hakkı oldubittiye getirildi

İkrar-HA1 | 24 Ağustos 2021 | Dünya, Genel, Güncel Haberler, Manşet, Politika, Son Dakika A- A+

KESK: 5,5 Milyon emekçinin hakkı oldubittiye getirildi

İKRAR – Memur-Sen ile hükümet arasında mutabakata varılan 2022-2023 dönemi kamu toplu sözleşmesini eleştiren Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) “Günlerdir bizden kaçırılan mutabakatın adı ‘ölümü gösterip sıtmaya razı etme’ mutabakatıdır. Kabul etmiyoruz” dedi.

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK), 5,5 milyon kamu emekçisini ve emeklisini kapsayan 2022-2023 dönemi toplu sözleşmesinde varılan mutabakata ve açıklanan zam oranlarına tepki gösterdi.

KESK Genel Merkezi’nde MYK üyelerinin katılımıyla bir basın açıklaması yapan KESK Eş Genel Başkanı Mehmet Bozgeyik, “Günlerdir bizden adeta kaçırılan, kapalı kapılar ardında yapılan görüşmelerin ürünü mutabakatın adı ölümü gösterip sıtmaya razı etme mutabakatıdır” dedi.

Hükümetin 12 Ağustos’taki ilk teklifinin ardından hiçbir adım atmadığına dikkat çeken Bozgeyik, KESK olarak tam 11 gün boyunca, her gün, yeni bir teklifi yapılıp yapılmayacağını, yapılacaksa 4688 sayılı yasaya göre KESK’in de katılması gereken toplantının ne zaman gerçekleştirileceği konularında defalarca girişimde bulunduklarını ancak defalarca görüştükleri Çalışma Bakanlığı’ndan hep “henüz net değil” cevabını aldıklarını söyledi.

5,5 milyon kamu emekçisi ve emeklisinin bir “oldubitti” durumu ile karşı karşıya bırakıldığını ifade eden Bozgeyik, hükümetin 12 Ağustos’ta yaptığı ilk teklifini 2022 yılı için sadece 1 puan, 2023 için ise 2 puan, yani toplamda 3 puan artırdığı mutabakatın “büyük kazanım, bir başarı gibi sunulmasına” tepki gösterdi:

“İki yıl için toplamda yüzde 67,2 maaş artışı teklif eden ‘yetkili’ konfederasyon iki yıl için toplamda yüzde 26 oranına imza atmıştır. Teklif ve varılan mutabakat arasında iki yıl için toplamda 41 puan fark vardır. Bunun anlamı 5,5 milyon kamu emekçisinin ve emeklinin en az bir yılının çalınmasıdır.”

 

HABER MERKEZİ

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 İkrar Haber Ajansı Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.