Hoşgeldiniz  

KKTC Başbakan seçmek için sandığa gidiyor ancak 2 Parti seçimi boykot ediyor

İkrar-HA1 | 23 Ocak 2022 | Dünya, Genel, Güncel Haberler, Manşet, Politika, Son Dakika A- A+

KKTC Başbakan seçmek için sandığa gidiyor ancak 2 Parti seçimi boykot ediyor

İKRAR – Organize suç örgütü lideri Sedat Peker’e yaptığı karşı açıklamalar sonrasında Peker’in yayınladığı bir video ile siyasi hayatı sonlandırılan Ersan Saner’den sonra Cumhuriyet Meclisi’nde güç dengesi hükümet kurmaya yetmedi. Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’da anayasanın kendisine verdiği yetki ile erken seçim kararı aldı. Seçim bu sabah 8’de oy verme işleminin başlaması ile başladı. Akşam 18’de son bulacak oy verme işlemi sonrasında Cumhuriyet Meclisi’nde 50 milletvekilinden fazla kazanan parti iktidar olacak.

Ülke genelinde oy kullanma süreci saat 08.00’de başladı ve 18.00’de sona erecek. Kurulan 763 sandıkta 203 bin 792 kayıtlı seçmen oy kullanabilecek.

Sandıklarda 2 bin 289 kişi görev alıyor. Yüksek Seçim Kurulu (YSK) ile ilçe seçim kurullarında görev yapanlar, sandık kurulu üyeleri, siyasi partilerin görevlendirdiği temsilciler ve polisler dahil seçimde 6 bin kişi görev yapıyor.

YSK, saat 19.00’a kadar radyo, televizyon, gazete ve diğer tüm yayın organları tarafından seçim ve sonuçlarıyla ilgili haber, tahmin ve yorum yapmanın yasak olacağını açıkladı.

Sandıklarda oylar, “mühür”, “mühür ve tercih” ile “karma oy” şeklinde kullanılabiliyor.

Seçimde yüzde 5 barajını geçen siyasi partiler, 50 sandalyelik Cumhuriyet Meclisi’ne girmeye hak kazanacak.

Yeni Kıbrıs Partisi ile Birleşik Kıbrıs Partisi seçimleri boykot ediyor. 

 

HABER MERKEZİ

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 İkrar Haber Ajansı Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.