Hoşgeldiniz  

Kobane Davası başladı… Ayrıntılar Geliyor

İkrar-HA1 | 26 Nisan 2021 | Genel, Güncel Haberler, Manşet, Politika, Son Dakika A- A+

Kobane Davası başladı… Ayrıntılar Geliyor

İKRAR – 6-8 Ekim Kobane Olayları sonrasında AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla 6 yıl sonra başlatılan dava bugün resmen başlıyor. HDP yöneticilerinin yargılanacağı dava öncesinde basın açıklamasına polis engel oldu.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) eski eş genel başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ’ın da aralarında bulunduğu 28’i tutuklu, 108 kişi hakkında açılan “Kobane Davası”, bugün Ankara 22. Ağır Ceza Mahkemesi’nde Sincan Cezaevi Kampüsü’nde görülmeye başlandı. Sincan Cezaevi kampüsü içinde yer alan duruşma salonunda görülecek dava için olağanüstü güvenlik önlemleri alındı. HDP yöneticileri, milletvekilleri ve partililer arama noktalarından geçtikten sonra duruşma salonunun önüne gelebildi. Duruşma salonun önünde de avukatların alınmaması nedeniyle gerginlik yaşandı. Müvekkiller avukatları olmadan kimlik tespiti dahil cevap vermeyeceklerini belirttiler. Davada 100 kişilik avukat sınırlaması olduğunu söyleyen güvenlik güçleri aralarında baro başkanlarının da olduğu avukatların içeriye alınmasına izin vermedi. 

 

SON DAKİKA… (11:45)

Pandemi bahanesiyle avukatların bazıları salona alınmadı. Duruşma salonuna alınmayan avukatların içeri alınması talebinin reddedilmesi nedeniyle salondaki avukatlar da dışarı çıktı.

 

DURUŞMA BAŞLADI (11:50)

HDP Eski Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ile Figen Yüksekdağ, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eski Başkanı Gülten Kışanak gibi önemli isimler davaya uzaktan bağlanıyor… 

 

SELAHATTİN DEMİRTAŞ KONUŞUYOR (12:15)

Duruşmaya uzaktan bağlanan Selahattin Demirtaş “Biz kimseye boyun eğmeyiz. Bizim Allah’tan başka kimseden korkumuz yok Kimlik tespiti yapıldıktan sonra da avukatlar alınmazsa ne olacak? Avukatsız kimlik tespitine girişirseniz size cevap vermeyiz… Bu şekilde davranırsanız, değil sorularınıza cevap vermek, günahımızı bile vermeyiz” dedi. Hakim Demirtaş’ın mikrofonunu kapattı.
 

 

 

Ayrıntılar geliyor…

 

İKRAR HABER AJANSI

(Haber Merkezi)

EN SON HABERLER

© 2020 İkrar Haber Ajansı Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.