Hoşgeldiniz  

Koçgiri Katliamının 100. Yılı

İkrar-HA1 | 06 Mart 2021 | Genel, Manşet, Son Dakika A- A+

Koçgiri Katliamının 100. Yılı

İKRAR – Osmanlı Devleti’nin çöküşünden sonra Mart 1918’de Sivas’ın Zara, İmranlı, Suşehri, Hafik, Kangal, Gürün ve Erzincan’ın Kuruçay, Kemah ve Refahiye ilçelerinde, Dersim’in bazı köylerinde Koçgiri Aşireti öncülüğünde başlatılan Bağımsızlık mücadelesinin türlü zulümlerle bastırılışının 100’üncü yıldönümü. 

Alevi tarihinde kanlı katliamlardan biri olarak anılan Koçgiri Katliamında binlerce insan türlü şekillerde katledildi. On binlerce insan sürgün edildi. Alevilerin yaşadığı yüzlerce yerleşim yeri devlet tarafından yok edildi. Binlerce insan kayıt dışı öldürüldü. Binlercesine mezar dahi çok görüldü.

HDP’DEN KOÇGİRİ ANMASI

Halkların Demokratik Partisi Eş Genel Başkan Yardımcısı ve Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları, Koçgiri Katliamı’nın 100. Yılına ilişkin yazılı bir açıklama gerçekleştirdi. Hatimoğulları tarafından gerçekleştirilen açıklamada; “Koçgirili Kürtler bundan tam yüz yıl önce, 1921 Anayasasının da öngördüğü gibi toprakları üzerinde, kendi kendilerini yönetme feraseti göstermişti. Osmanlı İmparatorluğunu dağılmasından sonra bağımsızlığını ilan eden çeşitli halklardan sonra Kürtler de özgün koşullarına göre örgütlenmiş ve Koçgiri örneğinde olduğu gibi özgürlüğünü ilan etmişti” denilerek başladı.

“CANLARINI YİTİREN TÜM CANLARI SAYGIYLA ANIYORUZ”

HDP adına Eş Genel Başkan Yardımcısı Hatimoğulları tarafından gerçekleştirilen anma mesajı şu ifadelerle devam etti. 

“1921 yılında Koçgiri’de başlayan, 1925’te Şeyh Said ile süren, 1926-1930 yıllarında Ağrı Dağı direnişleriyle yükselen hak mücadelesi, 1937-1938 yıllarında Dersim’de yapılan kitlesel katliamla kesintiye uğrasa da Kürtlerin hak mücadelesi günümüze kadar süregelmiş ve Türkiye tarihinde barışını arayan bir ‘mesele’ olarak halen çözümünü aramaktadır. Bu nedenlerledir ki Koçgiri Hareketi ve Kıyımı anlaşılmadan cumhuriyet tarihi boyunca Kürtlerin ve Alevilerin maruz kaldığı Maraş, Malatya, Çorum, Sivas, Gazi Katliamları anlaşılamaz. 100 yıl önce Koçgiri kıyımını gerçekleştiren zihniyet, 70’li yıllarda olduğu gibi günümüzde de Roboski, Suruç, 10 Ekim Gar Katliamı gibi kıyımlarla kendini güncellemiştir. HDP olarak, 100 yıldır devam eden ırkçı zulme karşı, özgürlük ve eşitlik mücadelesini daha güçlü sürdüreceğimizin sözünü yineliyoruz. Koçgiri direnişine öncülük eden, direniş hafızamızın sembol isimlerinden Zarife ve Alişêr başta olmak üzere zalimlere karşı direnen; başta kadın ve çocuklar olmak üzere katliamda canlarını yitiren tüm canları saygıyla anıyoruz.” denildi.

 

İKRAR HABER AJANSI

HABER MERKEZİ

EN SON HABERLER

© 2020 İkrar Haber Ajansı Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.