Hoşgeldiniz  

Köprünün çürük olan tarafını onarıp suçu hayatını kaybeden kadına atacaklardı

İkrar-HA1 | 11 Mayıs 2022 | Alevilik, Dünya, Genel, Güncel Haberler, Kadın, Manşet, Politika, Son Dakika A- A+

Köprünün çürük olan tarafını onarıp suçu hayatını kaybeden kadına atacaklardı

İKRAR – Geçtiğimiz günlerde Dersim’in Ovacık İlçesinde Munzur Gözeleri’nde bulunan bir köprünün üzerinden geçerken çürük ahşap korkuluğun bir anda kırılması sonucu akar suya kapılarak hayatını kaybeden Ayşen Gür ile ilgili soruşturma devam ediyorken CHP Dersim Milletvekili Polat Şaroğlu çok büyük bir ayrıntıyı ortaya çıkardı. Munzur Gözeleri Restore projesi kapsamında Valilik tarafından yapılan ihaleyi kazanan firma beraberinde kolluk kuvvetleri ile birlikte olayın olduğu akşam köprünün korkuluklarını onardı ve daha önce içinde olmayan demirler monte edildi. Ancak CHP Milletvekili Polat Şaroğlu köprüde yaşanan değişimi iki farklı zamanlardan fotoğraflarla kamuoyuna sundu. Şaroğlu, Valilik ve Bakanlık yetkilileri ile görüşeceğini, olayı TBMM gündemine getireceğini belirtti.

Olay, 23 Nisan günü Ovacık ilçesine bağlı Munzur Gözeleri’nde meydana geldi. Ayşen Gür(53), kız çocuğunun doğum gününde yöre halkının kutsal kabul ettiği Munzur Gözeleri’ne gelerek mum yaktı ve dua etti. Daha sonra çocuklarıyla birlikte fotoğraf çekmek için köprüye çıktı. Gür, köprünün korkuluklarına yaslanıp fotoğraf çektirdiği esnada sırada korkulukların bağlantı noktasının sökülmesiyle birlikte 1,5 metre yükseklikten düştü. Başını taşa vuran ve ağır yaralanan Gür, Ovacık Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı. Gür, kaldırıldığı hastanede yapılan 1 buçuk saatlik müdahaleye rağmen kurtarılamayarak yaşamını yitirdi. Otopsi için Tunceli Devlet Hastanesi’ne kaldırılan Gür’ün anlında ve kaburgalarında kırılmalar olduğu belirlendi. Olayla ilgili de soruşturma başlatıldı.

2020 yılında Tunceli valiliği ve Fırat Kalkınma Ajansı tarafından 8 milyon lira maliyetle Munzur Gözeleri’nde çevre düzenlemesi ve rekreasyon projesini tepkilere rağmen hayata geçirildi. Sit alanı olan ve her yıl 1 milyondan fazla yerli ile yabancı turistin ziyaret ettiği Munzur Gözeleri’nde, ahşaptan yürüyüş yolları ve köprüler yapıldı. Ayşen Gür’ün düştüğü köprünün korkuluklarının peyzaj projesinden önce yaklaşık 1 metrelik yüksekliğe sahip demir olduğu öğrenildi. Gür’ün yaşamını yitirmesinden sonra başlatılan soruşturma devam ederken köprünün ahşap korkulukları ahşap profillerle güçlendirildi. Ayrıca Gür’ün köprüden düştüğü yer güçlendirilirken köprünün üstünde başka bir yerin ahşaplarının söküldüğü de fark edildi.

AİLE DOSYAYI YAKINDAN TAKİP EDECEK

Ayşen Gür’ün eşi Erdal Gür, olaydan sonra köprüde onarım yapıldığını ve eşinin düştüğü yerin kapatılarak başka bir yerin kırıldığını ve bu durumdan dolayı delillerin karartıldığını belirterek “Kasten öldürmenin ihmali davranışla işlenmesi, görevi kötüye kullanma, olası kasıt altında kasten öldürme, bilinçli taksirle ölüme neden olma”  iddiasıyla  Ovacık Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulundu. 

 

 

HABER MERKEZİ

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 İkrar Haber Ajansı Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.