Hoşgeldiniz  

Mahkeme’den şok karar; “Cemevleri ibadethanedir”

İkrar-HA1 | 15 Mart 2022 | Alevilik, Dünya, Gençlik, Genel, Güncel Haberler, Manşet, Politika, Son Dakika A- A+

Mahkeme’den şok karar; “Cemevleri ibadethanedir”

İKRAR – Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Kadıköy Cemevi’nin elektrik faturalarının ödenmemesi nedeniyle, 2015’te açılan dava bugün İstanbul Anadolu 7. Asliye Hukuk Mahkemesi’nde karara bağlandı. Mahkeme, “ticarethane hükümlerine” göre fatura gönderilen cemevinin borcu olmadığına karar vererek ve “Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Kadıköy Cemevi bir ibadethanedir” dedi. Davacının tazminat talebini ise yasal şartları oluşmadığı gerekçesiyle reddetti.

İbadethane statüsünde sayılmadığı için cemevlerine fahiş elektrik faturaları gelmesinin ardından Alevi Bektaşi Federasyonu bileşenleri ortak bir kararla faturaları ödememe kararı almıştı. 2015’te başlayan dava süreci, Kadıköy’deki Pir Sultan Abdal Kültür Derneği’nin (PSAKD) elektrik faturasının “ticarethane” statüsünde kesilmesiyle başladı. Cemevi borcunu ödeyemeyince İstanbul Anadolu Yakası Elektrik Perakende Satış A.Ş. tarafından elektriği kesildi. Pir Sultan Abdal Kültür Derneği avukatları Nazım Karslı ve Hasan Cem Yılmaz, İstanbul Anadolu Yakası Elektrik Perakende Satış A.Ş.’ye karşı dava açtı. 

PSAKD Eski Genel Sekreteri, Kadıköy Şube Başkanı İbrahim Karakaya 2015’te cemevlerinin elektriklerinin kesilmesiyle birlikte başlayan dava sürecinin bu şekilde sonuçlanmasını beklediklerinin altını çizerek, “Davada, bilirkişi raporları da cemevlerinde hiçbir ticari faaliyet olmadığı ve sadece Alevi inancına yönelik hizmetler yürütüldüğü noktasında görüş bildirdi. Bu yönde rapor hazırlanınca, bugünkü karar duruşmasında, İstanbul Anadolu Yakası Elektrik Perakende Satış A.Ş.’ye açtığımız davayı kabul etti” dedi.

Mahkemenin kararının önemli bir kazanım ve eşit hak mücadelelerinin bir parçası olduğunu belirten Karakaya, “Pir Sultan örgütlenmesi, Türkiye’deki Alevi örgütlenmelerinin en önemlilerinden bir tanesi. Diğer şubelerimiz de faturalarını asla ödemeyecek. Böyle bir karar alacağız. Beklentimiz odur ki, Türkiye’deki Alevi Bektaşi Federasyonu’na bağlı kurumlar, Alevi Dernekler Federasyonu, Alevi Vakıflar Federasyonu da önümüzdeki günlerde benzer bir kararla cemevlerindeki elektrik faturalarını ödememe noktasında bir karar alabilirler. Eylemlerimiz yaygınlaşacaktır. Bu daha başlangıç ve iyi bir başlangıç” diye konuştu.

 

HABER MERKEZİ

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 İkrar Haber Ajansı Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.