Hoşgeldiniz  

Malatya’da 491 hektarlık alanı maden ocağı yapacaklar

İkrar-HA1 | 21 Mayıs 2021 | Dünya, Gençlik, Genel, Güncel Haberler, Kültür Sanat, Manşet, Politika, Son Dakika A- A+

Malatya’da 491 hektarlık alanı maden ocağı yapacaklar

İKRAR -Malatya’da 491 hektar alanda kurulması planlanan ve 7 mahalleyi olumsuz etkileyecek maden ocağına olumlu ÇED raporu verildi. Mahalleliler, rapora tepki gösterdi. 

Malatya’nın Doğanşehir ilçesine bağlı Çığlık Mahallesi’nde 491 hektar alanda kurulması planlanan ve civarda bulunan 7 mahallenin olumsuz etkileneceği maden ocağına Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) başvurusunda olumlu rapor verildi. Mahallede açılması planlanan demir ve feldispat maden ocağı aynı zamanda bölgedeki Kelhalil, Polatdere Güroba, Şatıroba, Çömlekoba, Eskiköy ve Mızgı mahallelerine bağlı mezra ve çok sayıda yerleşim yeri yine tarım arazisinin kullanılamaz duruma getirecek.

60 yıl ömür biçilen maden ocağı için Aybeks Mineral Madencilik LTD. ŞTİ. firmasının Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na başvurduğu Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) raporu ise olumlu bulundu. Raporda, “Maden faaliyetleri çerçevesinde bölgeye zarar verilmeyeceği, olası zararların en aza indirileceği ve zararların karşılanarak mağduriyetlerin önüne geçileceği” tespitine yer verilse de mahallede yaşayan yurttaşlar aynı fikirde değil. Çığlık Mahallesi sakinleri “Çığlık Köyü Dayanışması” adı altında maden faaliyetlerine karşı bir platform kurdu.

 

 

İKRAR HABER AJANSI

HABER MERKEZİ

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 İkrar Haber Ajansı Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.