Hoşgeldiniz  

MALTEPE BELEDİYESİNİN CEMEVİNE SALDIRISI PROTESTO EDİLDİ..

Muhabir 24 | 01 Kasım 2020 | Alevilik, Genel, Güncel Haberler, Manşet A- A+

MALTEPE BELEDİYESİNİN CEMEVİNE SALDIRISI PROTESTO EDİLDİ..

Maltepe Belediyesi ekiplerinin geçtiğimiz günlerde, Maltepe Cemevine gece geç saatlerde kapıları kırarak yaptığı baskınla ilgili bugün bir protesto yapıldı.  Alevilere ait olan ibadethanenin kapılarının kırılarak zorla içeri girlimesi ve asılan pankartın indirilmesi toplanan kitle tarafından protesto edildi.

BASINA VE KOMUOYUNA
Sevgili canlar, değerli dostlar, müsahipler ve basın emekçileri; hepinizi şahsım ve cemevi yönetimi olarak selamlıyorum, hoş geldiniz.
Öncelikle İzmir’de gerçekleşen deprem felaketinde hayatını kaybeden canlara haktan rahmet diliyor, yaralanan canlara acil şifalar diliyoruz.
Maltepe cemevi mülkiyeti Maltepe Belediyesinde olan bu alan üzerinde 1992 yılından bu yana Alevi inancına, kültürüne, felsefe ve yoluna; erkanını yaşamasın öğrenmesi gelecek kuşaklara aktarması bakımından çok önemli bir yere sahiptir. Son 6 yıldır Cemevimizde hizmetlerin aksamadan yürümesi için var gücümüzle çalıştık çalışmaya devam ediyoruz. Belediyenin Başkanı Ali KILIÇ’ın iddia ettiği gibi Cemevi Maltepe belediyesi tarafından yapılmamıştır. Yıllardır Alevi toplumunun katkılarıyla imece usulü yapılmış ve tüm kaba işleri bitirilmiştir. Ali KILIÇ’ın bitirme sözü vermesi ile teslim edilmiş fakat bir türlü bitirilememiştir. Cemevine dönüşümüz zaruri olmuş, dönerken bizzat Ali KILIÇ’tan onay alınmış ve kısmi açılış için gün belirlenmiş,falat Başkan açılışa davet edilmesine rağmen katılmamıştır.
Tüm bu gelişmeler yaşanırken Cemevi binasına 2016 yılında Ali Başkanın yetkisi ile Süreyyapaşa Vakfına ; oradan da Belediye şirketi Mataş’a kiralandığı 3 yıl sonra belgelerle ortaya çıkmıştır. Belgelerde burası Mataş genel merkezi olarak gösterilmiştir.
Ali KILIÇ Cemevi yönetimini karalayarak asılsız iddialarla suçlayarak itibarsızlaştırmaya ve cemevimizi kendi eli kurduğu vakıfa vermesinin zeminini oluşturmaya çalışmaktadır. Kendine itaat edecek Maltepe’ye yabancı kişilerden oluşan vakıf, yönetim olarak Cem Vakfından farklı değildir.
Maltepe Belediyesi avukatları cemevini şikayet edip sık sık elektrik ve suyumuzu kestirerek hizmetlerin aksamasına yol açmaktadır. Açtıkları dava ile Cemevi yönetimini işgalci gibi göstermektedirler. Cemevi yönetiminin çalışmaları gayet açık ve şeffaftır; tüm gelir gider tablosu kamuoyuna açıktır. Tüm giderler halkımızın küçük büyük yaptığı bağışlarla karşılanmaktadır. Cemevi derneğimize üyelik açıktır.
Bizi rantçılıkla suçlayanlar yolsuzluklarının rant yaratan uygulamalarının en önemlisi de işçisine iki yıldır vermedileri sözleşme farkı ve tutulmayan sözlerin hesabını vermelidir.
Son olarak kamuoyunu bilgilendirmek amacıyla yöre dernekleri ile kaleme aldığımız ve imzaladığımız deklerasyona ait pankartları almak üzere 29 Ekim cumhuriyet bayramı akşam saat 21:05’ de cemevi kapı kilitleri kırılarak vinç yardımıyla pankartlarımız yerlerinden sökülerek alınmıştır. Bu saldırı kabul edilemez.
Maltepe Belediye yönetimi imar planlarında olduğu gibi Cemevi meselesinde de gerçeklerin kamuoyu tarafından bilinmesini istememektedir.
Ali KILIÇ bu çağ dışı ve barbarca tutulundan vazgeçmelidir.

Buradan Cumhuriyet Halk Partisi Genel Merkezine sesleniyoruz; Maltepe Belediyesi ile Cemevimizin problemini çözmesi için çağrımızdır. Bu çağrımıza 15 gün içerisinde el atılmaması durumunda CHP Genel Merkezi önünde oturma eylemine başlayacağımızı ilan ediyoruz.

Ali KILIÇ Cemevimizden elini çek!

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 İkrar Haber Ajansı Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.