Hoşgeldiniz  

Maltepe Meydanı’ndan İşçiler tek ses oldular; “Birlikte Değiştireceğiz”

İkrar-HA1 | 01 Mayıs 2022 | Alevilik, Dünya, Gençlik, Genel, Güncel Haberler, Kültür Sanat, Manşet, Politika, Son Dakika A- A+

Maltepe Meydanı’ndan İşçiler tek ses oldular; “Birlikte Değiştireceğiz”

İKRAR – Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de kutlanmaya çalışılan İşçi ve Emek Bayramı İktidarın baskısına rağmen kutlanmaya devam ediliyor. İstanbul’da Maltepe Meydanında biraraya gelen on binlerce emekçi ve emek dostu kurumlar tek ses oldular ve emek hırsızlarına seslendiler. “Biliyoruz, her şeyin farkındayız ve birlikte değiştireceğiz” dediler.

İstanbul’da Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK), Türk Mimar Mühendis Odaları Birliği (TMMOB), Diş Hekimleri Birliği (TDB), Türk Tabipleri Birliği (TTB) çağrısıyla işçiler, emekçiler ve emek dostu kurumlar 1 Mayıs için Maltepe’de buluştu.

Maltepe’deki 1 Mayıs mitingine gelmek isteyenler sabahın erken saatlerinde 2 ayrı kolda buluştu. Davul zurnalar ve pankartlarla kortejlerdeki yerini alan on binlerce işçi ve emekçi hayat pahalılığına ve zamlara karşı ses yükseltti.

Kartal kolunda yer alan işçi sendikaları ve siyasi partiler, birlik ve mücadele vurgulu dövizler taşıdı. “İş, ekmek ve özgürlük” sloganları atan işçi ve emekçiler hem artan hayat pahalılığı zamlar hem de artan zamlara karşı seslerini birleştirdi.

“Zamlara, yoksulluğa, sömürüye karşı birleşelim” diyen işçi sendikaları, mahkum bırakıldıkları sefalet ücretine hayır diyen işçiler mücadeleye çağrısı yaptı.

Kortajde yerini alan set emekçileri çalışma koşullarının iyileştirilmesini talep etti.

Gezi davasında çıkan mahkumiyet kararına tepki de 1 Mayıs alanında yerini aldı. TMMOB, “Kimse dokunamaz bizim suçsuzluğumuza, Gezi onurumuzdur” pankartı taşıdı.

KESK üyesi kamu emekçileri ise İdealtepe’de bir araya geldi. Sağlık, büro, belediye ve eğitim alanında çalışan kamu emekçileri özelleştirme politikalarına karşı nitelikli, ücretsiz ve anadilde kamusal hizmet talep etti.

Hem Türk Tabipleri Birliği hem de Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası sağlık çalışanlarına dönük artan şiddete karşı alandaki yerini aldı. Pandemide yazıldığı söylenen başarı hikayesinin mimarı olduklarını söyleyen sağlık emekçileri, parasız, bilimsel, anadilde ve nitelikli sağlık hizmeti talep etti. 

Miting kürsüsünde ilk önce Gezi davası kapsamında tutuklananların Silivri ve Bakırköy cezaevlerinden gelen mesajları okundu. Mücella Yapıcı, Tayfun Kahraman ve Can Atalay’ın mesajda şu ifadeler yer aldı:  Taksim’de kutlayacağımız günlerde hep birlikte olacağız. Zulme karşı direneceğiz. Birlikte mücadele edeceğiz, birlikte kazanacağız. Özgürlük, eşitlik ve demokrasi mücadelemiz kazanacak. Yaşasın 1 Mayıs.”

TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz da, “Bu yağma düzeni bitecek diye korkuyorlar. Kamu kurumlarının doğal varlılıklarını peşkeş çektiler, onların hesabını soracağımızdan korkuyorlar. Bunların hesabını tek tek soracağız. Eşit, özgür, laik, dayanışmanın hakim olduğu bir Türkiye’yi mutlaka kazanacağız” dedi.

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği İstanbul Şubelerinden yüzlerce can da 1 Mayıs İşçi ve Emek Bayramı’nda Maltepe’de on binlerce canla bir araya geldiler.

 

HABER MERKEZİ

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 İkrar Haber Ajansı Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.