Hoşgeldiniz  

Milli Eğitim Şurası okul öncesi çocuklara din eğitimi verilmesine karar verdi

İkrar-HA1 | 04 Aralık 2021 | Çocuk, Dünya, Gençlik, Genel, Güncel Haberler, Kültür Sanat, Manşet, Politika, Son Dakika A- A+

Milli Eğitim Şurası okul öncesi çocuklara din eğitimi verilmesine karar verdi

İKRAR – Devletin eğitim politikalarını belirleyen ve AKP iktidarı boyunca misyonundan ciddi bir şekilde uzaklaşan Milli Eğitim Şurası gerçekleştirildi. Şura’da Eğitim Bir-Sen’in teklifi ile okul öncesi çocuklara din eğitimi verilmesi kararlaştırıldı. Eğitim-SEN ve birçok bilim insanı kararın uygulanmaması için adli yola başvuracağını açıklasa da Milli Eğitim Bakanlığı bürokratları kararın yerinde olduğunu ve geciktiğini belirterek sevindiklerini ifade ettiler.

Milli Eğitim Şûrası’nda komisyonda görüşülmeyen, “Okulöncesi kademede din eğitimi verilsin” teklifi, Genel Kurul’da oylamaya sunuldu. İktidara yakınlığıyla bilinen Eğitim Bir Sen’in önergesi üzerine yapılan oylamanın ardından teklif, oy çokluğuyla kabul edildi.

Ankara’da beş yıldızlı bir otelde gerçekleştirilen 20’nci Milli Eğitim Şûrası, bir skandala sahne oldu. Eğitimin gerçek sorunlarına değinilmediği gerekçesiyle eğitim sendikalarınca protesto edilen Şûra’da, Eğitim Bir Sen için teamüller ayaklar altına alındı. İktidara yakın olduğu ve “İktidarın sesi” gibi davrandığı gerekçesiyle eleştirilen sendikanın okulöncesi eğitim müfredatına dini eğitimin eklenmesi önerisi, komisyonda tartışılmadan doğrudan Genel Kurul’da oylamaya sunuldu.

Şûra’nın ilk gününde, “Temel Eğitimde Fırsat Eşitliği” başlığı altında gerçekleştirilen komisyon toplantısına Eğitim Bir Sen temsilcisi de katıldı. Sendikanın, “Okulöncesi eğitim müfredatına din ve ahlak bilgisi ya da değerler eğitimi dersi eklensin” önerisi komisyonda gündeme getirildi. Önerinin gerekçesi, “Çocukların da dine karşı talepleri var” olurken komisyon başkanı, “Müfredatla ilgili karar alma yetkimiz yok. Öneri komisyonumuzun kapsamında değil” diyerek öneriyi geri çevirdi. Ret kararı üzerine sendikanın temsilcisi toplantıdan ayrıldı.

Komisyonlarda görüşülen 124 madde dün MEB Şura Divanı’nda oylamaya sunuldu. Eğitim Bir Sen’in, komisyondan geçmeyen okulöncesi kademesinde dini eğitim önerisi de oylamaya sunuldu. Sendikanın teklifi, oy çokluğu ile kabul edildi. Komisyonlarda görüşülmeyen teklif, uzmanların görüşüne dahi başvurulmadan oldubittiye getirilerek Genel Kurul’dan geçirildi.

Karara ilişkin Bakan Özer’den açıklama geldi. Özer, “Burada alınan her kararı, Milli Eğitim Bakanlığı olarak benimsediğimiz, reddettiğimiz veya kabul ettiğimiz anlamına gelmiyor” dedi.

 

HABER MERKEZİ

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 İkrar Haber Ajansı Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.