Hoşgeldiniz  

Mithat Sancar; “Bu Katliamın sorumlusu iktidardır”

İkrar-HA1 | 31 Temmuz 2021 | Dünya, Genel, Güncel Haberler, Manşet, Politika, Son Dakika A- A+

Mithat Sancar; “Bu Katliamın sorumlusu iktidardır”

İKRAR – Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, MYK ve PM Üyeleri ile gerçekleştirdiği olağanüstü toplantı sonrasında açıklamalarda bulundu. Konya’da gerçekleşen faşist katliam ile ilgili konuşan Sancar “Hedefe HDP’yi koyup Kürt Halkına katliamlar gerçelleştiriyorlar, teslim olmayacağız ve geri adım atmayacağız” ifadelerini kullandı.

Konya’da faşist grup tarafından Kürt bir aileye gerçekleştirilen katliamda hayatını kaybeden 7 kişi ile ilgili HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar iktidara ve faşist bloğa karşı çok sert ifadeler kullandı. Sancar; “Bu iktidar uzun süredir HDP’yi, HDP üzerinden Kürtleri hedef gösteren nefret dilini yoğun bir şekilde kullanmakta ve katliam politikalarına zemin hazırlayacak açıklamalar yapmaktadır” dedi.

”İKTİDARIN NEFRET VE TAHRİK DİLİ BU KATLİAMIN BAŞLICA SORUMLUSUDUR”

Açıklamasına “Bugün akşam saatlerinde Konya’nın Meram ilçesinde bir vahşi katliam yaşandı, 7 Kürt yurttaş hunharca katledildi. Bir süredir devam eden ırkçı saldırıların en korkunç örneklerinden birine bugün Konya Meram’da tanık olduk. İktidarın nefret ve tahrik dili bu katliamın başlıca sorumlusudur. Bu iktidar uzun süredir HDP’yi, HDP üzerinden Kürtleri hedef gösteren nefret dilini yoğun bir şekilde kullanmakta ve katliam politikalarına zemin hazırlayacak açıklamalar yapmaktadır” ifadeleri ile başlayan Sancar “Bundan birkaç ay önce iktidarın küçük ortağının yaptığı açıklamayı hepimiz hatırlıyoruz. O zaman da uyarıda bulunmuştuk. Bu dil zihniyet ve politika bu ülkede ortak yaşamı zehirleyen, ortak eşit yaşama dinamit koyan bir zihniyetin ürünüdür demiştik. Ortada bir kaos planı olduğunu Deniz Poyraz yoldaşımız katledildiği gün de söyledik. Deniz Poyraz yoldaşımızın katledilmesine yol açan zemin aynı zihniyet, aynı politikalar ve aynı dilden beslenmekteydi. İktidarın kendi içinde veya devletin çeşitli güçleri arasında devam eden çekişmelerin Kürt halkı üzerinden bir kaos planına dönüştürülmek istendiği konusunda uyarılarda bulunduk. Başta muhalefet partileri olmak üzere bütün demokrasi güçlerine çağrılarda bulunduk” diye sürdürdü.

“HEDEFE HDP’Yİ KOYUP KÜRT HALKINA YÖNELİK SİSTEMATİK KATLİAMLAR YAPIYORLAR”

HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar açıklamasında şu ifadeleri kullandı; “Durumun ciddiyetini her zeminde anlatmaya çalıştık. HDP olarak, bu ülkede yaşayan bütün halkların eşit yaşam şartlarına ve haklara sahip olması gerektiği için mücadelemizi her zeminde yürütüyoruz. Demokratik siyasetin bütün imkanlarını kullanarak eşit ve ortak yaşamı savunmaya devam ediyoruz. Ama bu meselenin sadece HDP’ye yönelik saldırılardan ibaret olmadığını, kampanyanın çok daha derinlere inen köklerinin bulunduğunu da vurguluyoruz. Hedefe HDP’yi koyuyorlar ama HDP üzerinden Kürt halkına yönelik sistematik bir katliam politikası izleniyor. Daha geçtiğimiz günlerde Afyon’da, Ankara’da, Konya’da benzer ırkçı saldırılar yaşanmıştı. Bütün bunların Deniz Poyraz yoldaşımıza yönelik vahşi saldırıların devamı olduğunu da sürekli belirttik. Ancak iktidar bu konuda zaten kendisinden bekleneni yaptı. Yani bu saldırıların önüne geçecek tedbirleri almak yerine saldırıların zeminini güçlendirecek politikalar izlemeye devam etti. Buna şaşırmıyoruz elbette, çünkü bildiğimiz gibi bu saldırıların esas sorumlusu iktidardır” dedi.

 

 

HABER MERKEZİ

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 İkrar Haber Ajansı Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.