Hoşgeldiniz  

Mor Çatı’dan Danıştay’a “İstanbul Sözleşmesi” başvurusu

İkrar-HA1 | 21 Mayıs 2021 | Genel, Güncel Haberler, Kadın, Manşet, Son Dakika A- A+

Mor Çatı’dan Danıştay’a “İstanbul Sözleşmesi” başvurusu

İKRAR- Bir gece yarısı AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın imzası ile tarafı olmaktan çekildiğimiz İstanbul Sözleşmesi ile ilgili Mor Çatı, Danıştay’a yürütmeyi durdurması için başvuru yaptı.

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, gericilerin talebi doğrultusunda Kadınların haklarını korumanın teminatı olan ve Türkiye’nin oluşum aşamasında öncüsü olduğu “İstanbul Sözleşmesi” ‘nden ayrılmak için bir kararname yayınlamıştı. Mor Çatı, İstanbul Sözleşmesi’nin lağvedileceği 1 Temmuz’dan önce Danıştay’a açtığı dava ile kararın durdurulmasını istedi. Mor Çatı adına yapılan açıklama da şu şekilde;

Bugün Danıştay’da dava açarak çekilme kararının yürütmesinin durdurulması ile Sözleşme’nin 1 Temmuz tarihinde Türkiye’de yürürlükten kaldırılması tehdidinin durdurulmasını ve çekilme kararının iptalini talep ettik.
Mor Çatı olarak bu davayı açıyoruz çünkü 30 yılı aşkın süredir on binlerce kadının ve beraberindeki çocuğun deneyimleri ile edindiğimiz bilgiler ışığında, kadına yönelik şiddetin ve şiddetin sonucu olan etkilerin önlenmesi için İstanbul Sözleşmesi’nin yürürlükte kalması ve koşulsuz olarak uygulanmasını elzem görüyoruz. Bu nedenle İstanbul Sözleşmesi’nin fesheden idari işlem olan Cumhurbaşkanlığı Kararı’nın iptal edilmesi, Sözleşme’den çekilme kararının 1 Temmuz’da yürürlüğe girmesine engel olmak için derhal kararın yürütmesinin durdurulması, kadınların hayatta kalmaları, şiddetten uzakta hayat kurmaları ve anayasada güvence altına alınmış temel hak ve hürriyetlerini kullanabilmeleri için hayati öneme sahiptir.


İKRAR HABER AJANSI

HABER MERKEZİ

 

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 İkrar Haber Ajansı Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.