Hoşgeldiniz  

Muhalefet partilerinin liderleri buluşuyor; Millet İttifakı için ilk kritik toplantı

İkrar-HA1 | 26 Ocak 2022 | Dünya, Gençlik, Genel, Güncel Haberler, Manşet, Politika, Son Dakika A- A+

Muhalefet partilerinin liderleri buluşuyor; Millet İttifakı için ilk kritik toplantı

İKRAR – AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve ülke yönetiminde hakim kıldığı tek adamlı yönetim sistemi olan Türk tipi Başkanlık sistemine karşı CHP ve İYİ Parti’nin çağrısı ile Deva Partisi, Gelecek Partisi, Demokrat Parti ve Saadet Partisi’nin genel başkanları bir araya gelip seçimden sonra gerçekleştirilecek olan Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem hakkında bir protokol metni hazırlayacaklar. 6 Partinin temsilcilerinin katıldığı toplantıda istenilen Cumhurbaşkanı Adayı profili çizildi.

Toplantıya, geçen seçimde “millet ittifakı” içinde yer alan CHP, İYİ Parti, Saadet Partisi ve Demokrat Parti’nin yanı sıra, ittifak dışından DEVA Partisi ve Gelecek Partisi temsilcileri de katıldı.

6 siyasi partinin temsilcileri, Ekim ayı başında da bir araya gelerek, çalışmaları sürdürecek.

CHP, Gelecek Partisi ve İYİ Parti, parlamenter sistem önerilerini kamuoyuna açıklamış, bu konudaki çalışmasını tamamlayan ancak kamuoyuna açıklamayan DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, geçtiğimiz günlerde, siyasi partilerin bir araya gelerek, ortak çalışma yapması çağrısı yapmıştı.

Söz konusu partiler, daha önce parlamenter sistem konusunda çalışmayı yürütme ve diğer partilerle görüşmeleri sürdürmek için de hukuk veya siyasi işlerden sorumlu genel başkan yardımcılarını görevlendirmişti.

Edinilen bilgiye göre görüşmede, partilerin ayrı ayrı hazırladığı parlamenter sistem önerilerinin tek bir metin haline getirilmesi ve nasıl bir yöntem izleneceği ele alındı.

Toplantının bundan sonra da süreceğini, bunun bir ittifak görüşmesi olmadığını, ancak seçim ve siyasi partiler yasasından, demokratikleşme ve Türkiye’nin normalleştirilmesine dönük süreçler konusunda da görüş alışverişinde bulunulduğunu ifade ettiler:

“Muhalefet partileri, güçlendirilmiş parlamenter sistem konusunda uzlaşıyor. Ortak hedeflerimiz var, yeni bir hükümet sistemi istiyoruz. 12 Eylül darbe hukukunun zayıflatılmış hükümet sistemi değil, yeni bir sistem olmalı, diyoruz. Bunun nasıl olması gerektiğini, hangi temel ilkeleri kaleme almalıyız, bunu konuşuyoruz. Temel olarak hükümet sistemini konuşuyoruz, ancak elbette siyasi partiler, seçim yasası, demokratikleşme gibi konularda da görüş alışverişinde bulunuluyor. Toplantılarımızı devam ettirme kararı aldık.”

Bir sonraki toplantıda, parlamenter sistemle ilgili ortak metin oluşturma konusunda nasıl bir sistematik ve takvim izleneceğinin de netleşeceğini vurgulayan kaynaklar, parlamenter sistem konusunda uzlaşılmakla birlikte, hangi alanlarda nasıl düzenleme yapılacağı konusunda ortaklaşmanın hedeflendiğini vurguladılar:

“Yeni sistemde cumhurbaşkanının yetkileri nasıl olacak? Her parti ayrı bir şey söylerse, kafalar karışır. Meclis’in mesela bütçe yetkisi iade edilecek, yöntemi nasıl olacak? Meclis’in denetim yetkileri, gensoru, Meclis soruşturmasına ilişkin bir düzenleme yapılabilir mi? Çünkü şu anda Meclis soruşturması açılması neredeyse imkansız. O alanlar nasıl düzenlenecek? Her partinin farklı fikri var; onları bir araya getirip toplulaştırmaya yönelik bir çalışma. Sonrasında da bu ortak metin kamuoyuna açıklanır ve kafa karışıklığı da giderilmiş olur.”

 

 

HABER MERKEZİ

 

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 İkrar Haber Ajansı Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.