Hoşgeldiniz  

Munzur Vadisi Alarm Veriyor… “Kalabalık doğayı talan ediyor”

İkrar-HA1 | 21 Temmuz 2021 | Alevilik, Gençlik, Genel, Güncel Haberler, Kültür Sanat, Manşet, Politika, Son Dakika A- A+

Munzur Vadisi Alarm Veriyor… “Kalabalık doğayı talan ediyor”

İKRAR – Tanıtım filmleri, tv yayınları ve reklamlar amacına ulaştı. Dersim’e ziyaretçi akını başladı. Valilik verilerine göre son 3 ayda 35bini aşkın kişi Dersim’e giriş yaptı. Oteller, pansiyonlar hatta öğrendi yurtları bile doldu. Munzur Vadisi Milli Parkı’na kamp kuran binlerce kişi de doğayı talan ediyor.

Dersim’de başlatılan turizm atağı hazırlıksız altyapı nedeniyle kentte patlama noktasına ulaştı. Oteller, pansiyonlar hatta Milli Eğitim Bakanlığı’na ait yurtlar dahi doldu. Neredeyse Ekim ayına kadar otellerin doluluk rezervasyonları devam edecek. Munzur Vadisi Milli Parkı’na taşan binlerce kişi de çadırlarda kalıyor. Kontrollü bir planlama yapılmadığı için kentin dört bir yanında ormanın Munzur’un kenarında her yerde duman tütüyor, her yerde birileri konaklıyor. Belediyenin maddi imkansızlıkları gerekçe göstererek sunamadığı seyyar tuvaletlerin olmayışıda vadi içerisinde kötü kokuların yayılmasına neden oluyor. Akşamları ateş yakmak isteyenler de ormanlara zarar veriyorlar. Dersimli birçok kişi durumdan rahatsız. Dersim Mıskısağ mevkiinde yaşayan Hıdır Ocak “Yetkililere sesleniyoruz, buna bir hal bir çözüm bulsunlar. Afedersiniz insanlar tuvaletlerini munzura atıyorlar. Beraber çocuklarını getirmişler, çocuğun altını değiştiriyorlar kirli bezleri suya atıyorlar. Kontrol lazım” dedi. Yine aynı mahalleden Sultan Çiçek’de “Bizim evlerimizin yakınlarında kamp kuruyorlar, alkol içiyor müzikli eğlenceler düzenliyorlar, nerede yerleşim yerinin dibine bu tarz şeyler yapılıyor. Belediyeye söylüyoruz bizim görev sahamız değil diyorlar, ormaniye bakıyormuş tövbe daha kimseyi görmedik burda bunları uyaran eden” dedi. Yeşil Gelecek Platformu Üyesi Av. Gencer Doğan’da “Dersim’de turizm atağı başlattılar. Ama öncesinde altyapıyı oluşturmadılar. Kent merkezinde donanımlı 2 otel, 2 pansiyon, kent merkezinin dışında 4/5 konaklamalı mekan var. Bu kadar insan nasıl sığacak bu kente. Planlama yapılmadan, hazırlık görülmeden bu atağı başlatırsanız olacağı budur. Koca kent, koca Orman aman diliyor. Kalabalık doğayı, ormanları, yaban hayatı talan ediyor. Vadi boyunca neredeyse her 20 metrede bir çadır var. Yaban hayvanlarının su içmesine, seyahatlerine engel oluyorlar. Valilik, Milli Parklar Müdürlüğü, Belediye neden hala harekete geçmiyor anlamış değiliz” dedi.

 

 

İKRAR HABER AJANSI

HABER MERKEZİ

 

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 İkrar Haber Ajansı Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.