Hoşgeldiniz  

Nurhak Belediye Başkanı İlhami Bozan İKRAR’a konuştu; “Nurhak’a kötülükten başka bir getirisi olmaz”

İkrar-HA1 | 27 Ekim 2021 | Alevi Kutsal Mekanları, Alevilik, Doğa Ekoloji, Dünya, Genel, Güncel Haberler, Kültür Sanat, Manşet, Politika, Son Dakika, Yaşam, Yedi İklim Çar Köşe A- A+

Nurhak Belediye Başkanı İlhami Bozan İKRAR’a konuştu; “Nurhak’a kötülükten başka bir getirisi olmaz”

İKRAR – Uzun bir zamandır İktidarın hedefinde olan doğal güzellikleri ile dikkat çeken ve misafirlerini mest eden Maraş’ın Nurhak ilçesinde Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yapılmak istenen HES projesi ile ilgili harekete geçiliyor. Doğanın hakkını korumakla yükümlü Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, HES yapılabilir raporu verdi. Nurhaklılar ise bu duruma tepkiyle yaklaşıyorlar. Nurhak Belediye Başkanı İlhami Bozan İKRAR Haber Ajansı’na açıklamalar da bulundu. Bozan “Eşsiz güzellikleriyle mest eden Nurhak’ı birilerinin şantiyesine çevirmeyeceğiz. Halkımızın gücüyle direneceğiz” dedi.

AKP’nin iktidarı boyunca belki de yaptığı en büyük kötülüklerden biri olan doğa katliamlarına gün geçmiyor ki yeni bir yer daha katılmasın. Karadeniz’in o güzel yeşilliklerini yok eden, Kazdağlarını delik deşik ederek bir ağaç dahi sağ komayan iktidar şimdi gözünü Maraş’ın Nurhak İlçesine dikti. Nurhak’ta yapılması planlanan HES için Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından olumlu ÇED raporu hazırlanması sonucu HES için iktidar harekete geçiyor. Nurhak Belediye Başkanı İlhami Bozan’da ilçeye yönelik planlanan HES projesine karşı duruş sergiliyor. İlçede ki çoğu yurttaş da aynı şekilde HES’e karşı birlik ve beraberlik çağrıları yapıyorlar. CHP’li Nurhak Belediye Başkanı İlhami Bozan İKRAR Haber Ajansı’nın sorularını yanıtladı.

 

1 – Nurhak İlçesinde planlanan ikinci HES Projesi hakkında düşünceleriniz nelerdir? Hazırlanan ÇED raporu öncesinde HES’i yapmak isteyenler belediye ile iletişim kurdular mı? Sizin görüşünüzü aldılar mı?


Nurhak’tan hiç bir kuruma görüş sorulmadı. Nurhak konum itibarıyla ilimize en uzak ilçedir. Kararı verenler görüş sormadıkları gibi kendileride Nurhak’a gelmediler. Heslerin maden ocaklarının masa başında alınan kararlarla yerel yönetimlerin fikrini bile sormadan gelip yerinde incelemeden alınan kararlarl uygulamaya koyuyorlar.
HESler yapıldığı her bölgede yıkıma geri dönüşümü olmayan doğa katliamlarına en önemlisi canlı türlerinin yok olmasına sebep olmaktadırlar. Sadece Nurhakta değil Türkiye’nin bir çok yerinde olduğu gibi Nurhak halkının görüşleri dikkate alınmadan, Nurhak yerel yönetimiyle kesinlikle bir fikir alışverişinde bulunmadan, yeni Türkiye’nin bürokratik işleyişi kullanarak masa başlarında ruhsatlarını hallederek, yada ayrınpınarı ve bulgur dere hidroelektrik santralinde olduğu gibi daha ruhsatlarını halletmeden zaten her şekilde ruhsat alacağız diye kafalarındaki planı uygulamaya başlıyorlar. Bakanlık şirketin görüşünü tek başına yeterli buluyor bu yüzden şirket, daha ruhsat başvurusu olmadan önce zaten boruları döşedi çalışmaları başlattı.


Bizim görüşümüzü almadılar, almayı düşünmüyorlar, çünkü biliyorlar ki biz bu doğa katliamının karşısında olacağız. Göstermelik Halkın katılımı toplantısı yapıldı. Halk orada net bir şekilde “Yapılmamalı ,yıkım olur” dediği halde onay verdiler. Halkın katılımı toplantısını belediyemiz olmasa kayıt altına dahi almıyorlardı. Başka ilçelerde yapılan anketleri Nurhak ta yapılmış gibi göstererek düzmece belgeler düzenlendi . Bakanlık için Nurhak belediyesinin, Nurhak halkının görüşü önemli değil önemli olan Şirket ve sermaye. Buradaki amaç nedir halkımızın yorumuna bırakıyoruz.

 2 – Nurhak gibi bölgesine göre eşsiz doğası olan, korunması gerekirken HES planlamaları ile yok edilmek istenmesinin altında ne olabilir? Bölgeye yönelik daha farklı projeler planlamalar yapılmalıyken doğa katliamına neden olmanın amacı ne olabilir?


Amaç kapital düzende, bölge halkının temsilcilerinin fikri alınmadan, doğayı düşünmeden sadece ‘para kazanma’ odaklı siyasi strateji.
Amaçları ortada… HES için başvuranların tek derdinin para kazanmak olduğunu biliyoruz. İnsanları göçe zorlayacak, tarımı-hayvancılığı yerli milli üretimi yok edecek projeleri onaylayanlar masa başında halkın fikrini almadan, yandaşları desteklemek için. Yani bilinçsizce uygulanan tarım-hayvancılık projelerinin ve enerji politikalarının yandaşları destekleyip; doğa düşünülmeden, sonuçları hesaplamadan, mahkeme kararlarına rağmen kanunlara rağmen siyasi çıkarlar uğruna birilerini zengin etme adına ruhsatlandırılıyorlar.

Zaten artısıyla eksisiyle karar verilmiş projeler değildir. Proje verilen saha yerinde görülmemiş, masa başında onaylanmış halkın görüşü alınmamış , yerel yönetimle istişare yapılmamış mahkeme kararlarına rağmen sanki bölge halkının iktidardan uzak olması da dikkate alınarak korunması gereken alanlar HES adı altında talan edilmekte ve birileri zengin edilmekte.


Zaten sahi bininde emekli bir vali olduğunu düşünürsek amaçlarının ne olduğunu görebiliriz.


3- HES Projelerinin Nurhak’a getirileri ve götürüleri nedir? Nurhak halkı bu projelerle ilgili ne düşünüyor?

HES’lerin götürdüklerinin en başında göç gelecektir. Bölgede yaşayan insanların tek geçim kaynağı tarım ve hayvancılık. Yüzyıllardır geçimini sağladıkları alanda ikinci HES onayı bölge halkı için göçü de beraberinde getirmektedir. HES’lerle borulara alınıp taşınacak su ile yüzlerce dönüm arazi susuz kalacak, insanlar tarım yapamayacak ekmeklerinden olacak, meradan dönen hayvanları su bulamayacak, Beraberinde devletin kendi projesi olan bölgeye bırakılan Anadolu yaban koyunları susuz kalacak, mercan alabalıklarının bölgede nesli tükenecek, boruların döşemesi için iş makinaları yüzlerce belki binlerce ağaç kesecek, dere yatağının kuruması ile bitki örtüsü ve derede yaşayan canlıların sonu olacak. Hal böyleyken Nurhak halkı projenin bir an önce durdurulmasını ve derelerin özgür akmasını istemektedirler. İktidar halk istemediği halde ,mahkeme kararları,bilirkişi raporları olduğu halde her seferinde bu projelerle Nurhak’ın karşısına çıkıyorsa kesinlikle bir siyasi art niyet aranır. Bu ısrar neden, sadece şirketleri dikkate almak neden. Tarımla ilgili, hayvancılıkla ilgili, göçü durdurmayla ilgili neden tekbir proje ortaya konmaz. Sürekli Nurhak’ı yok edecek projeler ortaya konuyor. Bu durumu halkımız yorumlasın.

Nurhak Belediye Başkanı İlhami Bozan ayrıca da olası gerçekleşecek doğa katliamına yurdun dört bir yanında bulunan doğa severler ve hak savunucularını Nurhak için birlik ve beraberliğe beklediğini belirtti. 

 

HABER MERKEZİ

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 İkrar Haber Ajansı Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.