Hoşgeldiniz  

O Profesör, Hukuk mücadelesini kazandı

İkrar-HA1 | 05 Mayıs 2021 | Dünya, Genel, Güncel Haberler, Kadın, Kültür Sanat, Manşet, Politika, Son Dakika A- A+

O Profesör, Hukuk mücadelesini kazandı

İKRAR – Pamukkale Üniversitesi içinde yerli tohum üretimi yapan bölge Rektörlük talimatı ile yıkılmak istenmiş, öğretim üyeleri bu talimatın uygulanmaması için eylemler gerçekleştirmişti. Onlardan birisi olan Prof.Dr. Fevziye Çelebi Toprak yerli tohum arazisine giren dozerin önüne yatmıştı. 

Yerli tohum üretim tarlasına giren iş makinelerine direnen akademisyen Fevziye Toprak haklı çıktı. Rektör bilim insanlarının yerli tohum ürettiği alanı kepçelerle yıkmak istemişti, bu alanda çalışan Prof. Dr. Ali Ramazan Alan ile Prof. Dr. Fevziye Çelebi Toprak’ın gece sabahlara kadar nöbet tutmasına rağmen, ertesi günü Rektör Bağ’ın başında bulunduğu dozerli ekip, Türkiye’nin gıda geleceğinin mihenk noktalarından biri olan BİYOM’a ait alan dozerle kazılarak yıkılmak istenmişti.

Prof. Dr. Fevziye Çelebi Toprak, iş makinelerini durdurmak için kepçenin önüne yatmıştı. PAÜ Rektörü Hüseyin Bağ da çalışma alanına gelerek görevli bilim insanları ile tartışmış çalışmaların devam ettirilmesini istemişti.

Pamukkale Üniversitesi’ndeki milyonluk bilim tarlalarını kurtarmak için iş makinesinin önüne yatan profesör hukuk mücadelesini kazandı.

Üniversitenin, Bitki Genetiği ve Tarımsal Biyoteknoloji Uyguluma ve Araştırma Merkezi’nin taşınmasına ilişkin çalışma için Denizli İdare Mahkemesi yürütmeyi durdurma kararı verdi.

Yerli tohum üretim tarlasına giren iş makinelerine direnen akademisyen Fevziye Toprak: “Ülkeme hizmet için yurtdışından geldim, yerlerde sürüklendik” dedi.

 

 

(Haber Merkezi)

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 İkrar Haber Ajansı Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.