Hoşgeldiniz  

ODTÜ’de Öğretim Üyeleri atanmış Dekanı istifaya davet ettiler

İkrar-HA1 | 23 Eylül 2021 | Dünya, Gençlik, Genel, Güncel Haberler, Manşet, Politika, Son Dakika A- A+

ODTÜ’de Öğretim Üyeleri atanmış Dekanı istifaya davet ettiler

İKRAR – Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) İktisadi İdari Bilimler Fakültesi (İİBF) Dekanlık seçiminde öğretim üyelerinin %87’ini alan Prof.Dr. Erkan Erdil’in yerine Rektörlüğün adayı Prof.Dr. Pınar Acar’ın atanmasına öğretim üyeleri çok sert tepki gösterdiler.

ODTÜ Rektörlüğü’ne iletilen istifa çağrısında şu ifadeler yer aldı.


“20 Eylül Pazartesi günü İİBF Fakültesi öğretim üyelerini temsilen 4 öğretim üyemiz Fakültemize dekan olarak atanan Sayın Prof.Dr. F. Pınar Acar’dan randevu talebinde bulunmuşlardır. Kendisi bu kişilerle toplu olarak görüşmeyi kabul etmeyerek ikisine ayrı zamanlarda randevu vermiştir.
Bunun üzerine Sayın Prof.Dr.F. Pınar Acar Bölüm Başkanları tarafından 22 Eylül Çarşamba günü saat 14:00’de G 110’da yapılacak olan Bölüm Kurulları’na davet edilmiştir. Kendisi bu davete Bölüm Başkanları’nın Dekan’ı toplantıya çağırmasının mevzuata aykırı olduğunu belirten oldukça sert bir mesajla cevap vermiştir.
Dün yapılan Bölüm Kurulları’nda aşağıda yer alan istifaya davet metninin okunmasına bölümlerde oy çokluğuyla karar verilmiştir. Aynı metin İİBF Dekanlık ofisinin önünde de okunmuştur.
Saygılarımızla ODTÜ kamuoyunun bilgilerine sunarız.


İktisat Bölüm Kurulu
İşletme Bölüm Kurulu
Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölüm Kurulu
Uluslararası İlişkiler Bölüm Kurulu


İSTİFAYA DAVET METNİ


Sn. F. Pınar Acar,
Fakültemizde en değerli geleneklerimizden olan, dekan belirleme sürecinde dekan adaylarımızı ve projelerini tanıma imkânı yaratan ve adayların kendilerine olan desteğin ortaya çıkmasını sağlayan eğilim yoklaması sürecini uygulamak için fakülte mensupları olarak elimizden gelen tüm çabayı gösterdik. Fakülte mensupları adına süreci yürüten Eğilim Yoklama Komisyonu’nun da sürecin şeffaf, demokratik ve katılımcı bir şekilde gerçekleşmesi için üzerine düşen tüm sorumluluğu yerine getirdiğini düşünüyoruz.
Dekanlık, fakülteyi temsil eden bir makamdır. Fakültedeki birçok iş, fakülte mensuplarının gönüllü katılımıyla yapılmaktadır. Bu nedenle, dekan adayı belirleme sürecinin fakülte mensuplarıyla iletişim içinde sürdürülmesi büyük önem taşımaktadır. Fakültemiz mensuplarınca düzenlenen dekan Aday Tanıtım Paneline ve Eğilim Yoklamasına katılmadığınız halde doğrudan rektörlüğe adaylık başvurusunda bulunarak, biz fakülte mensuplarının görüşlerini önemsemediğinizi ve desteğimize ihtiyacınız olmadığını düşündüğünüzü göstermiş oldunuz.
İİBF öğretim üyelerinin %90’lık katılım oranı ve katılanlardan %87’lik destek almış bir dekan adayı varken fakülte teamüllerini dikkate almayarak aday olmanızı ve yapılan atamayı kabul etmenizi üzülerek izledik.
ODTÜ İİBF mensupları olarak, sizin fakültenin iradesine saygı göstererek, görevi iade etmenizi ve dekanlıktan istifa etmenizi bekliyoruz ve talep ediyoruz.”

 

HABER MERKEZİ

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 İkrar Haber Ajansı Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.