Hoşgeldiniz  

Osman Kavala için özgürlük çağrısı yapan 10 Büyükelçi Dışişleri Bakanlığı’na çağrıldı

İkrar-HA1 | 19 Ekim 2021 | Dünya, Gençlik, Genel, Güncel Haberler, Kültür Sanat, Manşet, Politika, Son Dakika A- A+

Osman Kavala için özgürlük çağrısı yapan 10 Büyükelçi Dışişleri Bakanlığı’na çağrıldı

İKRAR – ABD, Almanya ve Fransa dahil 10 ülkenin Ankara’daki büyükelçileri, Osman Kavala’nın serbest bırakılması çağrısının ardından Dışişleri Bakanlığı’na çağrıldı.

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Ankara Büyükelçiliği, 4 yıldır tutuklu yargılanan Osman Kavala hakkında yaptığı sosyal medya paylaşımında, Kavala’nın tutukluluğu için “Türkiye’de demokrasi ve hukukun üstünlüğüne gölge düşürmektedir” ifadelerine yer verdi. Açıklamada “Almanya, Amerika Birleşik Devletleri, Danimarka, Finlandiya, Fransa, Hollanda, İsveç, Kanada, Norveç ve Yeni Zelanda Büyükelçilikleri olarak Türkiye’nin uluslararası yükümlülükleriyle ve milli kanunlarıyla uyumlu şekilde, bu davanın adil ve hızlı biçimde sonuçlandırılması gerektiği kanısındayız. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin bu husustaki kararları doğrultusunda Osman Kavala’nın derhal serbest bırakılmasının sağlanması için Türkiye’ye çağrıda bulunuyoruz.” denildi

Büyükelçiliklerin açıklamasının ardından Bakanlar Süleyman Soylu ve Abdulhamit Gül, tarafından “tavsiye ve telkinde bulunamazsınız” açıklamaları yapıldı. Ankara Büyükelçiliği’nin tweetini alıntılayan Süleyman Soylu, “Türkiye Cumhuriyeti, demokratik, hukuk devletidir. Büyükelçilerin yürüyen bir davada yargıya tavsiye ve telkinde bulunması kabul edilemez. Tavsiye ve telkininiz, hukuk ve demokrasi anlayışınıza gölge düşürmektedir” ifadelerini kullandı.

ADALET BAKANI ABDÜLHAMİT GÜL’DEN TEPKİ 

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül de sosyal medya hesabından “Anayasamıza göre mahkemelerimize tavsiye ve telkinde bulunmak hiçbir büyükelçinin haddi değildir. Hukukun üstünlüğüne gölge düşüren şey de bu had ve hudut bilmezliktir” paylaşımı yaptı.

Gece saatlerinde ise ABD, Almanya ve Fransa dahil 10 ülkenin Ankara’daki büyükelçilerinin Dışişleri Bakanlığı’na çağrıldığı bildirildi.

 

HABER MERKEZİ

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 İkrar Haber Ajansı Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.