Hoşgeldiniz  

Pfizer, Biontech aşısının 5 yaş altı çocuklara uygulanması için izin talebinde bulunacak

İkrar-HA1 | 01 Şubat 2022 | Çocuk, Dünya, Gençlik, Genel, Güncel Haberler, Manşet, Politika, Sağlık, Son Dakika A- A+

Pfizer, Biontech aşısının 5 yaş altı çocuklara uygulanması için izin talebinde bulunacak

İKRAR – Tüm dünyayı etkisine alan Covid-19’un yeniden hortlayan varyantları ABD başta olmak üzere birçok ülkede genç ve yaşlılardan çok küçük çocukların canlarını almaya başladı. ABD Sağlık Bakanlığı yetkilileri aşı firmaları ile gerçekleştirdiği toplantı sonrasında çocuklarında aşılama programına dahil edilmesinin düşünüldüğünü ifade ederek aşı firmalarından bu kapsamda detaylı bir araştırma ve inceleme yapmaları istendi.

New York Times’ın konuya yakın kişilere dayandırdığı haberinde göre Federal düzenleyiciler, küçük çocuklarda aşının acil kullanımının önünü açmak için incelemelerini sürdürüyor. Kaynaklara göre Pfizer, sürecin uzayacağı gerekçesiyle üç dozluk bir aşı rejimiyle ilgili verileri beklemek istemedi.

Küçük çocuklar için Covid-19 aşısının acil kullanım onayı alması için başvuruda bulunulacağı söylentisi bir süredir konuşuluyordu. Pfizer yönetim kurulu üyesi ve Gıda ve İlaç İdaresi eski komisyon üyelerinden Scott Gottlieb, CBS’e aşının mart ayında onaylanabileceğini söyledi.

Amerikan Pediatri Akademisi’ne göre, hızla yayılan Omicron varyantıyla birlikte pediatrik vakalarda keskin bir artış oldu. Küçük çocuklar virüsle iyi mücadele etme eğiliminde olsalar da, uzmanlara göre bazıları virüsten ciddi şekilde olumsuz etkilenebilir.

Pfizer ve BioNTech, aralık ayında yaptığı testlerde, 6 ay ile 5 yaş arası çocuklarda yapılan aşı denemelerinin bu yaş aralığındaki çocuklarda yeterince güçlü bir bağışıklık oluşturmadığını açıkladı.

HABER MERKEZİ

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 İkrar Haber Ajansı Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.