Hoşgeldiniz  

Pia’ya Umut Olalım

İkrar-HA1 | 06 Mayıs 2021 | Alevilik, Çocuk, Dünya, Gençlik, Genel, Güncel Haberler, Kadın, Manşet, Politika, Son Dakika A- A+

Pia’ya Umut Olalım

 

İKRAR – Almanya’nın İngolstadt şehrinde doğan 21 aylık Miyelodisplastik Sendrom (MDS) hastası Pia Ateş, kendisine donör olacaklardan umut bekliyor. 

Almanya’da tedavisi devam eden Pia için Dersim ve İstanbul başta olmak üzere çeşitli şehirlerden yurttaşlardan destek bekliyor. Pia için kurulan çadırlarda donör olmak belki de 21 aylık Pia’yı yaşama bağlayabilir.

 

MDS HASTALIĞI NEDİR?

MDS yani Miyelodisplastik Sendrom hastalığı; kemik iliğinde yapılan kan hücrelerinin olgunlaşamaması ve normal formlarından farklı bir gelişim göstermeleri ile karakterize durumdur. MDS’li hastalarda kan yapımında azalmanın sonucu anemi (kansızlık) görülür.

 

MDS BELİRTİLERİ NELERDİR?

Belirtiler hangi kan hücrelerinin tutulduğuna göre değişir. Hastaların çoğunda sadece kırmızı kan hücreleri tutulur. Bu hastalar kansızlığın ana belirtisi olan halsizlik ile doktora başvururlar. Halsizlik uzun süreli yol yürümekle veya merdiven çıkmakla oluşur. Halsizliğe sıklıkla nefes darlığı ve çarpıntı eşlik eder. Bazı hastalarda ayağa kalkarken baş dönmesi ve göz kararması olabilir. Kol ve bacak ağrısı ya da uyuşması da görülebilir. Lökositler etkilenmişse sık enfeksiyonlara yakalanma; trombositler etkilenmişse kol veya bacaklarda kanamalar, kolay çürük oluşumu görülür. MDS tedavisinde yaş, MDS alt grubu, hastanın şikayetleri ve laboratuvar bulguları dikkate alınır. İnatçı anemi genellikle demir, folik asit veya B vitamini takviyesine yanıt vermez. Semptomatik hastalara eritrosit transfüzyonu gereklidir. Trombosit düşükse trombosit süspansiyonları ile yerine konmaya çalışılır.
 
 
PİA’NIN MÜCADELESİ
 
Ocak ayının sonlarında, Pia’nın kan değerlerinin çok düşük olduğunu fark eden çocuk doktoru, Pia’nın acil olarak hastaneye yatırılması gerektiğini ifade etmiş. Hastaneye yatırıldığı günden beri, hayati riskinin olduğu öğrenilen Pia’ya kan nakli gerçekleştirildi. Ocak ayının sonlarından beri, Universitätsklinikums Regensburg’da tedavi gören Pia’dan tedavi süreci boyunca defalarca kemik iliği ponksiyonu ile kemik iliğinden numune alındı. Mart ayının sonlarında Pia’nın, Miyelodisplastik sendrom (MDS) hastalığının olduğuna dair teşhis konuldu. Pia’nın sağlığını yeniden kazanması, yaşama tutunması için ivedi bir şekilde ilik nakli gerekiyor. Türkiye’de birçok şehirde kurulan kan bağışı merkezlerinde donör olarak Pia’nın aradığı umut olabilirsiniz. 
 
 
KÖK HÜCERE BAĞIŞINDA BULUNABİLİRSİNİZ
 
Pia Ateş için Kök Hücre bağışında herkes bulunabilir. Yapılacak kan testinden sonra uyum sağlandığı taktirde Pia Ateş’i yaşama tutundurabilirsiniz..
 
Önümüzdeki günlerde farklı bölgelerde Kızılay çadırı kurularak, Pia donör olunması için çağrıda bulunuldu. Donör olmak isteyenler, kısıtlamalardan muaf olacağından, herhangi bir sorun yaşamayacaklarını belirten aile, görsellerdeki iletişim numaralarından detaylı bilgi verileceğini söyledi. Ayrıca maddi destek sunmak isteyenler olduğunu belirten Pia’nın ailesi “Maddi destekte bulunmak isteyenler oluyor. Çok teşekkür ediyoruz destekleriniz ve iyi niyetiniz için. Ancak parasal veya başka bir maddi destek şuan Pia için faydalı değil. Hatta maddi destek toplayan ya da topladığımızı söyleyen kişilere lütfen itibar etmeyiniz. Bizim sadece gidip Kızılay’a kök hücre bağışı için kan vermenize ihtiyacımız var. Sağolun varolun” dedi.
 
Pia için İstanbul’da  7 Mayıs 2021′ de Okmeydanı Hasköy Arabacılar Meydanında, 8 Mayıs 2021‘de Alibeyköy‘de Eski Karakol önünde,  9 Mayıs 2021′de Gazi Mahallesi Şair Abay Lisesi Durağında ve Nurtepe Cemevi önünde kurulacak KIZILAY Kan Merkezi’ne giderek Pia için donör olabilirsiniz. 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
İKRAR HABER AJANSI 
Haber Merkezi

EN SON HABERLER

© 2020 İkrar Haber Ajansı Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.