Hoşgeldiniz  

Pınar Gültekin’in katiline verilen haksız tahrik indirimi büyük tepki topladı

İkrar-HA1 | 20 Haziran 2022 | Dünya, Gençlik, Genel, Güncel Haberler, Kadın, Manşet, Politika, Son Dakika A- A+

Pınar Gültekin’in katiline verilen haksız tahrik indirimi büyük tepki topladı

İKRAR -Muğla’da üniversite öğrencisi Pınar Gültekin’i korkunç bir şekilde öldüren katil Cemal Metin Avcı ağırlaştırılmış müebbet hapisle cezalandırıldı.

Anadolu Ajansı’nın aktardığına göre ceza, haksız tahrik indirimiyle 23 yıla indirildi.

Ailenin avukatı Rezan Epözdemir, indirim kararı için “Bugün burada hukuk ölmüştür, adalet ölmüştür. Bugün Muğla’da adalet ölmüştür” değerlendirmesini yaptı.

Epözdemir, açıklamasında “Diri diri yakıyor, gömüyor, bütün delilleri değiştiriyor, kimsenin inanmadığı bir kurgu savunmaya mahkeme itibar edip haksız tahrik indirimi uyguluyor” ifadelerini kullandı.

Rezan Epözdemir, kararı istinaf mahkemesine götüreceklerini de söyledi.

Pınar Gültekin’in babası Sıddık Gültekin de mahkeme salonu dışında gazetecilere, “Bu kadar işkence çektirmek adalet midir. Ben geceleri yatamıyorum” diye konuştu.

Cemal Metin Avcı’ya cinayet sırasında yardım ettiği iddiasıyla hakkında müebbet hapis istenen sanığın erkek kardeşi Mertcan Avcı için beraat kararı çıktı.

Kardeş Avcı, cinayet günü, beton varili taşımaya yardım etmekle suçlanıyordu.

Haksız tahrik indirimi nedir?

Türk Ceza Kanunu’nun 29. maddesi, haksız tahriki, kişinin haksız bir fiilin kendisinde meydana getirdiği hiddet veya şiddetli elemin etkisi altında suç işlemesi halinde ceza sorumluluğunu azaltan bir ceza indirimi olarak tanımlıyor.

Ne olmuştu?

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi öğrencisi olan Gültekin, 16 Temmuz 2020’de Ula İlçesi’ndeki evinden ayrılmış ve daha sonra kendisinden haber alınamamıştı.

Ailesi ve yakınları, bir süredir sosyal medya üzerinden Gültekin’in bulunması için kampanya düzenliyordu.

Ailesi ve arkadaşlarının sosyal medyada paylaştığı bilgilere göre, Gültekin en son Akyaka’dan Muğla’ya gelmek için durakta beklerken görülüyor.

Ayrıca, Gültekin’in Menteşe’deki bir alışveriş merkezine gittiği ve üzerinde beyaz bir elbisenin olduğu bilgisi de paylaşıldı.

Jandarma, Gültekin’i bulmak için arama çalışmalarını bahsi geçen alışveriş merkezi civarında yoğunlaştırdı. Çalışmalar sürerken, Menteşe ilçesinin kırsal Yerkesik Mahallesi’ndeki ormanlık alanda bir kadın cesedi olduğu ihbarı geldi.

Adli Tıp raporunda, Pınar Gültekin’in ölümünün boğulma ve yanığın ‘müşterek etkisi’ ile gerçekleştiği kaydedildi.

23 ay önce işlenen cinayetle ilgili Cemal Metin Avcı suçunu itiraf etmiş ve “Kıskançlık nedeniyle çıkan kavgada boğazını sıkarak öldürdüm” demişti.

 

HABER MERKEZİ

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 İkrar Haber Ajansı Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.