Hoşgeldiniz  

Pir Celal Fırat: “Cemevlerimizi ticarethane olarak gören zihniyeti kınıyoruz”

İkrar-HA1 | 03 Şubat 2022 | Alevilik, Dünya, Gençlik, Genel, Güncel Haberler, Kadın, Kültür Sanat, Manşet, Politika, Son Dakika A- A+

Pir Celal Fırat: “Cemevlerimizi ticarethane olarak gören zihniyeti kınıyoruz”

İKRAR – Doğalgaz ve Elektrik tüketiminde artan fayiş fiyatlar tüm yurtta zengininden fakirine kadar ilk defa tesir etkisi yarattı ve herkes bu korkunç zamların geri çekilmesi için iktidara seslendi. Bu zamlardan etkilenen ve iktidarın diğer ibadethanelerden ayrı tutarak “ticarethane” olarak sınıflandırdığı Cemevleri’de bu zamlar ve faturalar ile uğraşıyor. Garip Dede Dergahı Vakfı Başkanı Pir Celal Fırat, dergaha gelen bir faturayı paylaştı ve 30.000 TL’lik faturada devletin cemevini konumlandırdığı detaya tepki gösterdi. 

Garip Dede Dergahı’na gelen 30 Bin TL’lik fatura ile ilgili açıklama yapan GADEV Başkanı Celal Fırat sosyal medya hesaplarından bu duruma tepki gösterdi. Cemevleri, İbadethane statüsünde hukuki olarak yer almadığı için dernek ve vakıflar faturalandırılma sisteminde ticarethane olarak gözüküyor. GADEV ve Alevi Dernekler Federasyonu (ADFE) Genel Başkanı Pir Celal Fırat, Cemevleri’nin hakları olan statüden mahrum bırakılarak sömürüldüğünü belirtip “Cemevlerimizi ticarethane olarak gören zihniyeti kınıyoruz. Bu ay Dergahımıza 30.000 TL elektrik faturası geldi. Ne yazık ki bu ülkede sadece biz Alevilere inançlarının bedelini hem maddi hem manevi olarak ödetmeye çalışıyorlar.
Verdiğimiz vergilerin her kuruşu size haram olsun” dedi. 

 

HABER MERKEZİ

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 İkrar Haber Ajansı Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.