Hoşgeldiniz  

Pir Celal Fırat: “Hızır biziz; gelin birlikte birbirimize Hızır olalım, hayatı yaşanılır kılalım” (VİDEO)

İkrar-HA1 | 12 Şubat 2022 | Alevilik, Dünya, Gençlik, Genel, Güncel Haberler, Kadın, Kültür Sanat, Manşet, Politika, Son Dakika A- A+

Pir Celal Fırat: “Hızır biziz; gelin birlikte birbirimize Hızır olalım, hayatı yaşanılır kılalım” (VİDEO)

İKRAR – Alevi Dernekler Federasyonu (ADFE) Genel Başkanı, İmam Rıza Ocağı’ndan Pir Celal Fırat İKRAR Haber Ajansı aracılığı ile cümle canlara Hızır ayı vesilesi ile tebrik mesajı yayınladı. Pir Celal Fırat Hızır ayı vesilesi ile oruç tutan lokmalar dağıtan kurbanlar kesen yurttaşlara “Muhtaç olan canları unutmayın, lokmalarınızı paylaşın. Paylaştıkça Hızır olalım” ifadelerini kullandı.

HABERİN VİDEOSU;

 

ADFE Genel Başkanı Pir Celal Fırat İKRAR Haber Ajansı’na yaptığı açıklamada;

“Alevi itikat inancında Hızır her şeydir. Alevilik inancında çok farklı ziyaretgahlar, ulular dergahlar olabilir ama Hızır’ımız birdir. Aleviler derler ya Yol bir sürek bin birdir diye Hızır bizim birimizdir. Hızır’da yollarımız birleşmektedir. Hızır dara düştüğümüzde zora düştüğümüzde iyi günde kötü günde Hızır’la dükkanlarımızı açar evimize girer çıkarız. Hızır aynı zamanda birbirimizin elini tutmaktır. Dara düştüğümüzde sıkıntı yaşadığımızda Alevi toplumu olsun diğer anlamda haksızlık ve hukuksuzluğa karşı inanç fark etmeksizin müdahale etmemiz gerekiyor. Hızır gibi o insanların elini tutmamız gerekiyor. Dedikodu gıybet yapmamamız lazım. Çevremizdeki insanları daha yoğun çerçevede birbirimize daha katılımcı iyi anlamda örgütleyecek çalışmalar yaparak birbirimizin derdine derman olduğumuzda Hızır’ı anarız, Hızır oluruz” dedi.

“HIZIR’I BİR BEDENE SIKIŞTIRMAYA ÇALIŞIYORLAR, HIZIR ONLARIN TARİF ETTİĞİ GİBİ DEĞİLDİR”

Hızır Ayı ile ilgili paylaşımları değerlendiren ADFE Genel Başkanı Pir Celal Fırat, Hızır’ın bir insanmış gibi yad edilmesi, islami figürlerle kamuoyuna sunulmasını doğru bulmadığını belirterek şu ifadeleri kullandı;

“Hızır ile ilgili paylaşımlar görüyorum. Hazreti Hızır gibi Hızır aleyhiselam gibi şimdi birileri bunu yine eleştirecek ama Hızır bizim inancımızda kalbimizdedir. Biz Hızır’ı yerde gökte aramıyoruz. İçimizde arıyoruz. Hastalarımıza şifa verdiğine evimize bolluk bereket verdiğine inanıyoruz. Önüne arkasına bir kelamla zikretmesinler. Beni eleştiriyorlar, nasıl Hızır dersin. Hızır bizim için çok değerlidir. Bizim annemiz babamız kardeşimizdir. Dostumuz yarenimizdir. Hızırımızı başka bir şeylere benzetmesinler. Hızır bizim tanrımızdır inancını benimsemişiz biz. Tüm canlarımızın dostlarımızın yardımcısı olsun. Tutulan tüm oruçlar hak katarında kabul olsun, Hızır her yerde hazır ve nazırdır. Hızır Salı gününden tutulmaya başlanır, Perşembe günü de Hızır cemi gerçekleştirilir. Hızır bizi yolundan yoldaşlığından mahrum etmesin. ” ifadelerini kullandı. 

 

 

HABER MERKEZİ

EN SON HABERLER

© 2020 İkrar Haber Ajansı Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.