Hoşgeldiniz  

Pir Güzelgül: Bilinçli bir şekilde davalar ertelenerek sonuçsuz bırakılıyor, katiller korunuyor

İkrar-HA1 | 09 Haziran 2021 | Alevilik, Dünya, Genel, Güncel Haberler, Kültür Sanat, Manşet, Politika, Son Dakika A- A+

Pir Güzelgül: Bilinçli bir şekilde davalar ertelenerek sonuçsuz bırakılıyor, katiller korunuyor

İKRAR – Alevi Bektaşi Federasyonu Genel Başkanı Pir Hüseyin Güzelgül, Madımak Katliamı’nın bugün Ankara 1. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen duruşmasına katılım sağladı. Mahkeme’nin 6 Ekim 2021 tarihine ertelenmesini eleştiren Pir Güzelgül “Alevilerin hak ve adalet arama talepleri engellenmek isteniyor. Ama ne olursa olsun bizim bu direncimiz hakikati ortaya çıkarma gayretimiz tükenmeyecek bitmeyecektir” dedi.

2 Temmuz 1993’de Pir Sultan Abdal Şenliklerine katılan aydın ve ozanlardan oluşan heyetin Madımak Otelde hunharca yakılarak katledilmesi üzerine yıllardır süren adalet arayışı devam ediyor. Yurtdışına kaçırılan sanıkların yakalanmaları ise henüz sağlanmış değil. Mahkeme heyeti duruşmaların kısa sürdüğü eleştirilerine “Sanıkları yakalayamadan nasıl duruşma yapayım” açıklaması getirdi. Dava avukatlarından Av. Özgür Coşkun Piroğlu “Devletin sistemli ve planlı bir şekilde Alevilere yönelik katliam faaliyeti yürüttü. Çorum, Maraş, Madımak ve Gazi katliamlarının davalarını birleştirin. Bu planlı bir katliam girişimidir” dedi.

“SANIKLAR NEDEN ARANAN TERÖRİSTLER LİSTESİNDE DEĞİLLER”

Madımak’ta insanları diri diri yakan katiller hakkında Adalet Bakanlığı ile İçişleri Bakanlığı’nın kırmızı bülten çıkardığı mahkeme heyeti tarafından belirtilirken Dava avukatlarından Av. Şenay Sarıhan kırmızı bültenle arananların neden terör listesine alınmadığı tutunaklara işlendi. ABF Genel Başkanı Pir Hüseyin Güzelgül “Sanıklar hakkında sözde kırmızı bülten çıkarılmış ancak devlet ve devletin istihbarat kurumları sanıkları bulamıyor. Avrupa birçok kez sivil yurttaşlar bu sanıkların ikametgahlarını ve adreslerini bulabiliyor. Ancak evimizde konuştuğumuzu duyan istihbarat bu teröristleri katilleri bulamıyor aslında bulmak istemiyor. Kırmızı bültende aranan katilleri neden aranan teröristler listesine eklemiyorlar” dedi.

“MÜCADELEMİZİ SÜRDÜRECEĞİZ, SONUNDA MUHAKAK ADALETİ BULACAĞIZ”

1994’de başlayan Madımak davasının bugüne kadar sonuçsuz kalmasını eleştiren ABF Genel Başkanı Pir Güzelgül “Davalarımızı sürekli erteleyerek, kararsız bırakarak bizleri yıldırmak istiyorlar. Bugün de gördük 35 canımızın katledildiği insanlık suçunun görüşüldüğü bir dava 10 dakika sürdü. Devlet bir şeyleri gizleyip, bir şeyleri değiştirip birilerini koruyup bizleri yolumuzdan ayırmaya çalışıyor. Bizim mücadelemiz hakkı ve hakikati ortaya çıkarmadan bitmeyecek” dedi.

 

İKRAR HABER AJANSI

HABER MERKEZİ

Etiketler:

EN SON HABERLER

© 2020 İkrar Haber Ajansı Tüm Hakları Saklıdır ~ İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.